Ekonomi

4 hasattan 25 bin lira kazandılar! Adını bile duymamışlardı

İlçenin kırsal ilçesine bağlı Dağkadı Mahallesi’nde yaşayan kadın çiftçiler, yaklaşık 2 yıl önce tıbbi ve aromatik bitkiler sınıfına ait “kirpi otu” olarak da bilinen ekinezya ile karşılaştı. Karacabey Dağkadı’nın kadın üreticilerinin tarımsal kalkınma kooperatifi çatısı altında bir araya gelen 32 kadın, şirketin verdiği 200.000 liralık destekle 5 dönüm araziye ekinezya dikti.

BAL DA ÜRETİLMİŞTİR

Bölgeye çok yakıştığı ortaya çıkan ve bu yıl 4 kez hasat edilen bahçenin 5. hasadına hazırlanan kadınlar, İl Müdürlüğü’nün teşvikiyle satın aldıkları 8 kovan sayesinde ekinezya balı üretmeyi başardı. Tarım ve Ormancılık. Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerine ekinezya ve bal gönderen kadınlar, aile bütçelerine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor.

“BURSA ÜRETİM YERİNE YENİ BİR ÜRÜN GETİRİYORUZ”

Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Ege Toplumu deterjanlarının katkılarıyla sağladığı 20 bin ekinezya bitkisinin Karacabey’de kadınlar tarafından dikildiğini söyledi.

Bu bitkinin çok fazla masraf gerektirmediğini ve sadece ilk yıl için emek gerektirdiğini anlatan Aygül, “Ekinezya’nın sadece bitki olarak değil, diğer üretim şekillerinde de kullanılmasını sağladık. Ekinezya kozmetik endüstrisinde kullanılır ve çay şeklinde tüketilebilir. 200’den fazla ürün için hammadde olarak işlenir. Bu yüzden bu bitkiyi önemsiyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha yaygın hale getirmek için çalışmayı planlıyoruz. Umarım Bursa modelinin üretimine yeni bir ürün kazandırmışızdır.”

Aygül, kadınların bu yıl 4 hasattan 25 bin lira kazandığını söyledi. Dağkadı Mahallesi’ndeki bitkinin uyumunu gördüklerini vurgulayan Aygül, “Çok seçici bir bitki değil ama bu bölgeye çok iyi adapte oldu. kilogram veya demet halinde satılır. Firmaların talebine göre satışı yapılmaktadır. not alınmış.

“İNSANLAR BU BİTKİYİ BİLMEYİ ÖĞRENİYOR, İLGİ ARTACAK”

Karacabey Dağkadı Kadın Üretici Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aylin Yıldız da kendilerine öncülük eden firma yetkililerine ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Mahalledeki kadınların bu işe başlamadan önce isteksiz olduğunu ancak artık herkesin mutlu bir şekilde devam ettiğini belirten Yıldız, “Ekinezyayı kooperatifimizde üretip işliyoruz. Aldığımız taleplere göre paketleyip kargo ile gönderiyoruz. , bu yıl ilk kez Ekinezya balı ürettik. Balımıza ilgi de çok yüksek” dedi.

Kooperatif üyesi Sevilay Yılmaz ise geçen yıl ilk hasat ettiği üründen para kazanmaya başladığını söyledi. Ekinezya yetiştirmenin çok zor olmadığını kaydeden Yılmaz, “Daha önce Ekinezya’yı hiç duymamıştık. Çok mutluyuz, bu yıl çok para kazandık. Aile bütçesine katkıda bulunuyoruz. 32 kadın olarak başladık, şimdi 15 kadınla aktif olarak çalışıyoruz.

Arazi yapımız adapte edildi, önümüzdeki yıllarda ekim alanını genişleteceğiz. Bu yıl çok talep gördü. İnsanlar bu bitkiyi tanıdıkça ilgi artacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu