Ekonomi

Ağustosta yaş meyve ve sebze ihracatı yüzde 14 arttı

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, Türkiye’nin Ağustos ayında yaş meyve sebze ihracatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 artarak 148,3 milyon dolara düştüğünü söyledi.

Sin, yaptığı yazılı açıklamada, güvenli ve taze meyve ve sebze açısından zengin, kaliteli ürün çeşitliliği sunan Türkiye’nin küresel pazarlarda büyümesini sürdürdüğünü söyledi.

Pazar çeşitliliği rotalarını Avrupa Birliği ve Uzak Doğu ülkelerine çevirdiklerini belirten Sin, şunları kaydetti:“Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 148,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Ağustos ayında Yunanistan pazarında 18 kat artış sağlanırken, ihracat hacminde en büyük artışları gerçekleştirdiğimiz diğer ülkeler Libya ve İsrail oldu.” cümleleri kullandı.

Sin, yaş meyve sebze sektörünün Ağustos ayında ihracat pazarlarında 247 bin 155 ton ürün değerlendiğini söyledi.

Ağustos ayında en çok ihraç edilen ürünün yüzde 21 ve 36 milyon dolar artışla üzüm olduğunu belirten Sin, bunu yüzde 4 düşüş ve 26,1 milyon dolar ile şeftali, yüzde 85 artışla ve 20,2 milyon dolar ile domatesin izlediğini söyledi. milyon.

Yaş meyve sebze sektöründe en önemli programın pazar çeşitliliği olduğunu ifade eden Sin, bu yöndeki çalışmaların Ağustos ayı raporlarına da yansıdığını söyledi.

Rusya’nın başlıca ihracat yapan ülkelerden biri olduğuna işaret eden Sin, şunları kaydetti:

“Rusya pazarında %5’lik bir artışla 41,5 milyon dolarlık ihracat değerine ulaştık. Yüzde 24 ve 20 milyon dolar artışla Almanya ikinci, Suriye ise yüzde 162 ve 10,1 milyon dolar artışla üçüncü oldu. Ağustos ayında ihracat hacminde en büyük artışı gerçekleştirdiğimiz ülkelerde, listenin başında Yunanistan’ın yüzde 1724’ü 1.5 milyon dolar ve yüzde 536’lık artışla, yüzde 536’lık artışla ve 1.8 milyon dolar artışla İsrail, %306 artış ve 5.4 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Hırvatistan, Bulgaristan ve İsviçre’de aldığımız önemli artışlar da motivasyonumuzu artırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu