Ekonomi

Altın hesabı olanlar dikkat! TL’ye çevirene destek verilecek, gram altın fiyatı baz alınacak

Altın hesapların Türk Lirası mevduat hesabına dönüştürülmesine destek konulu basın açıklaması Resmi Gazete’de yayımlandı. Altın hesabını TL’ye çevirenlere Merkez Bankası destek verecek.

28 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası açıklamasına göre, hesap sahibinin talebi üzerine altın hesapları Türk Lirası mevduat hesabına dönüştürülecek.

Altın hesapları Türk Lirası’na çevrilirken, Merkez Bankası’nın o gün saat 11.00’de açıklayacağı altının gram fiyatı esas alınacaktır.

Dönüşüm sonrası açılacak yeni hesapların vadesi 3, 6 ve 12 ay olacaktır. Banka tarafından hesaba uygulanacak faiz, Merkez Bankasınca belirlenen bir haftalık repo ihale oranından az olamaz.

TCMB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

21 Aralık 2021 tarih ve 62 sayılı basın açıklamasında, bankacılık sisteminde Türk lirasının toplam mevduat/tutma fonları içindeki payını artırarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla mevduat ve mevduata destek verileceği duyuruldu. katılım. yabancı para mevduat hesaplarının ve yabancı para özkaynak fonlarının Türk lirası vadeli mevduat hesaplarına çevrilmesi durumunda fon sahipleri.

Bu kez, altın cinsi mevduat hesaplarının ve katılım fonlarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi durumunda mevduat ve katılım fon sahiplerine destek verilmesine karar verildi. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu