Ekonomi

Araç sahipleri dikkat! Özel serviste bakım garantiyi bozmaz!

Yetkili servisler genellikle garantisi devam eden araç sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Amaç garantiyi geçersiz kılmak değildir. Ancak 2017 yılında çıkarılan kanuna göre durum farklıdır.

‘TSE 12047’ BELGESİNE DİKKAT!

2017 yılında yürürlüğe giren grup muafiyeti kanunu ile araç sahipleri, garantilerini kaybetmeden özel servislere araçlarını tamir ettirebilmektedir. Diğer bir deyişle, aracın markanın yetkili servisinde servise gitmesi zorunlu değildir. Kullanıcı aracına ‘TSE TS 12047 HYB sertifikası’ sahibi özel servislere bakım yaptırabilir.

FATURA ALINMASI GEREKİR

Özel serviste belirli bakım noktalarına dikkat etmek gerekir. Buna göre; Bakım için kullanılan yağ, motor tipine ve üreticinin tavsiye ettiği numaraya uygun olmalıdır. Bakım onarım işlemlerinden sonra, bakımın yapıldığı tarihi ve yapılan işlemleri gösteren fatura alınmalıdır. “TSE TS 12047 HYB” ile özel servislerde, sadece aracın üretimi nedeniyle kronik arızalar ve parçalar değiştirilemez. Bu gibi durumlarda, araç satın alındıktan sonra yetkili özel servisler tarafından bakımı yapılmış bir aracın orijinal üretim şanzımanında kronik bir sorun tespit edilirse, yetkili servis sorunun giderilmesinden kaçınamaz. özel servis”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu