Ekonomi

Araç sahiplerini ilgilendiren ‘ceza’ kararı: Paraların iadesi istenecek

Milyonlarca araç ve işletme sahibini etkileyen kararın arkasında iki yıl önce düşen ağır para cezaları vardı. Ekim 2018’de hizmete açılan İstanbul Havalimanı’na yolcu taşıyan yaklaşık 500 TÜRSAB üyesi firmadan her birine 10 bin liradan 300 bin liraya kadar para cezası kesildi. Söz konusu yaptırımların uygulandığı dönem 1 Mart ile 31 Aralık 2019 tarihleri ​​arasında kaydedildi.

KAMU DOĞRULAMA

Yönetmeliklere göre bölünmüş yollarda minibüslerin hız sınırı saatte 90 kilometre. Havalimanına yolcu getiren ve havalimanından yolcu getiren şoförler de bunu biliyor ve hızlarını buna göre ayarlıyordu. Ancak söz konusu yolda İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü hız sınırını saatte 70 kilometre olarak belirlemişti. Durumdan habersiz olan sürücüler, aylar sonra şirkete gönderilen tebligatlarla gün içinde birkaç kez para cezasına çarptırıldıklarını öğrendi. 10.000, 50.000, 200.000 ve 300.000 lirayı aşan cezalara bazı şirketler tepki gösterse de sonuç değişmedi. Cezalar son “mali barış” çerçevesinde yapılandırıldı. Süreç devam ederken ombudsmanlık kurumuna 500’e yakın şirket adına talepte bulunuldu. Talep sonrasında Kurum ilgili taraflardan savunma almıştır. Kurum ise geçtiğimiz günlerde aldığı kararla milyonlarca araç ve iş sürücüsünün gelmesine neden oldu.

30 GÜN İÇERİSİNDE TESLİMAT

Kurum, kararında özetle şunları söyledi: “Şikayete konu olan idari para cezaları 8-9 ay sonra verildi. Bu süreler günümüz koşullarına göre çok uzun. Dolayısıyla bu durum hukuki belirlilik ve öngörülebilirlik ilkesine uymamaktadır. Kurum kararında, verilen trafik cezalarının 30 gün içinde ilgilisine bildirilmesi için yönetmeliğe bir hüküm eklenmesi istendi.

“PARAYI İADE ETMEK İSTİYORUZ”

TÜRSAB’a üye taşıma şirketleri adına ombudsmanlık kurumuna başvurduklarını belirten Av. Yasemin Bal, “Bu karar milyonlarca insanı ve işletmeyi etkiliyor. Bu kararla birlikte müşteriler adına kesilen cezalar için ödenen paranın iadesini talep edeceğiz. Gerekirse idare mahkemesine de gitmeyi düşünüyoruz. Ceza ihbarnameleri zamanında verilmiş olsaydı, aynı plakaya aynı gün içerisinde birden fazla ceza verilmesi durumu söz konusu olmayacaktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu