Ekonomi

Bağkur günleri silinen esnafa kolay emeklilik

Başta vergiler, SGK prim borcu ve trafik cezaları olmak üzere Devlete olan çeşitli borçların yeniden yapılandırılarak nakden veya taksitle ödenmesini mümkün kılan “7326 Sayılı Kanun” (Yapılandırma Kanunu) geçmişten günümüze yüzbinlerce Bağkurluyu ilgilendiriyor. prim borçları ve borçları nedeniyle primleri dondurulanlar kaçırılmayacak fırsatlar sunmaktadır. 9 Haziran 2021’de yürürlüğe giren yasadan yararlanmak için 1 Temmuz’da başlayan başvurular, Bağkur üyeleri için 1 Kasım’da sona erecek.

İKİ AVANTAJI VAR

Kanun, Bağkurlulara iki şekilde avantaj sağlıyor. Her şeyden önce; Prim borcunu ödemek istemeyenlerin borcunun süresi dondurulur yani borç gözükmez, silinir. Bu kişilerin başvuru yapmasına gerek yoktur. İkincisi, önceden dondurulan sigortalılık dönemlerini yeniden canlandırmak isteyenlerle ilgilidir. Borçlarını kapatacak olan bu kişiler, büyük indirim sunan bir kurulum talep etmelidir. Emekli maaşına başvurmak ve hemen maaş almak mümkündür.

BONUSU İADE

Dondurulan sigortalılık süresini yeniden başlatmak isteyenlerin ödeyeceği borç, vadesi gelen yıla ait prime esas olacaktır. Yurt içi üretici fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) dayalı enflasyon farkına sadece borcun anaparası eklenecektir. Bu sayede %60-70 oranında bir avantaj sağlanacaktır. Borcun tamamı ilk ödeme döneminde ödenmelidir. Böylece dondurulan primler emeklilik için sayılacaktır. Bonusu kazananlar hemen emekli olabilecekler. SGK’ya olan borçların ilk ödeme dönemi Ekim ayı olarak belirlendi. Teşvik adayları 1 Kasım’a kadar yani Ekim’e kadar borcun tamamını ödeyecek.

NEREYE BAŞVURU YAPILMALI?

Askıya alınan sigortalılık sürelerinin yeniden başlatılması talepleri, il sosyal güvenlik müdürlüğüne veya sigorta dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik merkezine gönderilir.

BORÇ ÖDEMEYENLER NE YAPMALI?

Bağkur’un köy ve mahalle muhtarları, serbest meslek sahipleri ve tarım sakinleri 30 Nisan 2021 tarihinden önceki dönemler için prim borçlarını ödemez veya yeniden yapılandırmazlarsa, prim borcu olan dönemlerin sigorta süreleri otomatik olarak dondurulur. Bu kapsama giren ve faaliyetlerine devam edenler için sigorta 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren devam edecek. Dondurulan süreler talep üzerine daha sonra tekrar aktif hale getirilebilir.

KREDİ İMKANI SUNUYOR

Yapılandırma kapsamında sigorta prim borçlarını ödedikten sonra emekli olabilecekler, kamu bankalarından (Halkbank, Ziraat Bankası, VakıfBank) 36 ay vadeli kredi çekebilecekler. Kredi başvuruları da 1 Kasım’a kadar yapılabilecek. Aylık kredi faiz oranı %1,55 olarak belirlenmiştir. Kredi vadeleri, emekli maaşından kesilerek ödenecektir.

YARI ZAMANLI ÇALIŞANLAR İÇİN GEÇERLİ

Çalışamayacak durumda olanların taahhüt ettikleri isteğe bağlı sigorta borçları da yeniden yapılandırma kapsamına alınmıştır. Ayrıca yarı zamanlı çalışanlar, yani bir ayda 30 günden az kalan çalışanlar, primlerini ödeyip, eksik günlerini aynı ay içinde 30’a tamamlıyor. Yarı zamanlı çalışanlar da son 12 ayda ödenmeyen ikramiyeler için yeniden yapılandırma hakkından yararlanabilecek. Yeniden yapılandırma kapsamında tarım sigortalıları, yarı zamanlı sanatçılar, ev işçileri, taksi ve minibüs şoförleri de borçlarını taksitle ödeyebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu