Ekonomi

Büyüleyen güzellik

FRİG VADİSİ

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Frig vadisinin kalbi olarak bilinen Ayazini köyündeki projeler hakkında bilgi verdi. Friglere kadar uzanan Ayazini; Vali Çiçek, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Anadolu’sunun izlerini taşıdığını belirterek, “Frig Vadisi herkesin görmesi ve keşfetmesi gereken yerlerden biri. Bu güzellikler insanları tarihin derinliklerine gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. En kısa zamanda turizmin merkezi haline getireceğiz. Bu doğa harikası sürprizlerle küllerinden yeniden doğacak.

köylü eğitimi

Turizmde çevre temizliği ve düzenlemenin önemine vurgu yapan Vali Çiçek, “Köyümüzün birçok yeri terk edilmiş binalar, yıkılan duvarlar, elektrik direkleri ve yabani otlarla kaplandı. Yaklaşık 850 metrelik harap duvarı yeniden inşa ettik, işlerin önüne ot döktük, doğal taş patikaları olan bir köy-dükkan meydanı, geniş bir otopark oluşturduk. Önem verdiğimiz konulardan biri de köylülerin beklentilerini yükseltmek ve onları turizme hazırlamaktı. Afyon Kocatepe Üniversitesi işbirliğiyle 150 kişinin katılımıyla farkındalık eğitimi düzenledik. Biz de Kapadokya gezisi yaparak köy halkına farklı bir bakış açısı kazandırdık.

YÜZDE 50 TAMAM

Ayazini’de birçok medeniyete ait eserlerin bulunduğunu hatırlatan Gökmen Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Restorasyon çalışmalarının bugüne kadar yüzde 50’sini tamamladık. Pandemi sonrası yoğun iç ve dış turizm beklentilerimiz olduğundan, Ayazini’nin alt ve üst yapısını misafirlere hizmet edecek seviyeye getirmek için köyde sosyal ve kültürel kullanım alanlarını belirledik. Öncelikle 4 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bir turist karşılama merkezi inşaatına başladık. Ayrıca yerel turizm yatırımcılarını Ayazini’ye davet ederek köyde yöresel ürünler için satış noktaları, butik oteller, restoranlar ve deneyim atölyeleri inşa edilmesini sağladık.

AYAZINI KÖYÜ VE EMRE GÖLÜ

Tarihi ve doğal güzellikleri içinde barındıran, yapılan çalışmalarla küllerinden yeniden doğan, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Frig Vadisi, iki güzel turistik destinasyonu Ayazini Köyü ve Emre Gölü ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. .

“Gizemlişehirafyon” sloganının en büyük hissedarı olan Ayazini, binlerce yıllık tarihini Türkiye’ye taşırken, doğal güzellikleri ve doğa, kültür ve spor turizmi potansiyeli ile Türkiye’nin en yeni turizm destinasyonlarından biri olarak keşfedilmeyi bekliyor. bugün açık bir müze ile.

EMRE GÖLÜ’NÜN MUHTEŞEM MANZARASI

Frig Vadisi’ndeki bir diğer turistik yer ise Emre Gölü. Afyonkarahisar’ın tarihi eserleri ve göl manzarasıyla bölgenin nefes kesici yerlerinden biri olduğunu belirten Vali Çiçek, “Emre Gölü’nü görür görmez büyülendik. Gölün üzerinde uçan balonların, su sporları yapan teknelerin hayalini kurduk. Vatandaşlarımıza piknik alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları sözü verdik. Neyse ki bu sözümüzü kısa sürede yerine getirdik. Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi projesi tamamlanarak halkımıza hizmete açılmıştır. Kapadokya’da olduğu gibi 2 ay önce Emre Gölü üzerinde sıcak hava balonları uçmaya başladı.

İLK TOP FESTİVALİ

Büyük Taarruz’un 99. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Emre Gölü’nde şehrin ilk balon festivali Frig Balon Festivali’ni Afyonkarahisar Belediyesi iş birliğiyle düzenlediklerini kaydeden Çiçek, “Sabah havalanan sıcak hava balonları gün doğumundan önce renkli görüntüleriyle görsel bir şölen yarattı. Ayrıca kafeteryası, stantları, şampiyonaların yapılabileceği, dışarıdan insanların ilgi görebileceği güzel bir binicilik sporu merkezi inşa edeceğiz. Çok yakında açacağız. Doger kasabası; Binicilik ve okçuluk parkuru, binicilik alanı ve sosyal tesisleri ile sizi kendine hayran bırakacak. Frig Binicilik ve Binicilik Merkezi, Frigya’nın kalbine yakışır bir tesis olacaktır.

Görüntüle

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu