Ekonomi

Cep telefonunda ‘yerli’ hamlesi! Fiyatlar yarı yarıya indi

Cep telefonlarının yerli üretimi devam ediyor. Dünyanın en büyük üreticilerinden Samsung, Ağustos ayı sonunda Atmaca Elektronik’in tesisinden Tekirdağ’daki kendi tesisine taşındı.

Türkiye’de yerli cep telefonu üretimi hareketi tüm hızıyla devam ediyor. Markalar üretimlerini geliştirir. Dünyanın en büyük üreticilerinden Samsung da kendi tesislerinde üretime başladı.

Sunny markasının sahibi Atmaca Elektronik’in İstanbul Esenyurt’taki tesislerinde üretim yapan markanın ağustos ayı sonunda kendi üretim tesislerine taşındığı öğrenildi. Atmaca Elektronik ise bu tarihten sonra marka için yarı mamül üreterek tedarikçisi olmaya devam etmektedir.

SAMSUNG YILDA 3 MİLYON TELEFON ÜRETECEK

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 15.000 metrekarelik fabrika kuran Samsung, 500 kişiye istihdam sağlıyor. Bu sayının zamanla bine çıkacağı belirtiliyor.

Tüm Samsung A serisi telefonlar bu merkezde üretilmektedir. Bu tesiste 3 milyondan fazla telefonun üretilmesi bekleniyor. Samsung’un cep telefonu pazarındaki pazar payı %40 civarında.

FİYATLAR ŞİMDİ YARISI OLDU

Samsung, Xiaomi, Oppo, TCL, Vivo, realme, Tecno Mobile gibi markalar Türkiye’de üretime başladı. Yerli üretime geçişin ardından Türkiye’de giriş seviyesi cep telefonu fiyatları yarı yarıya düştü. Piyasada satılan modellerin yarısından fazlası yerli üretimdir. Türkiye’ye 200 doların altında ithal edilen telefonlar için gözetim sertifikası gereklidir. Bu, telefonları 200 dolarlık vergi dilimine getiriyor. Yerli üretim için gözetim belgeleri gerekmediğinden ve gümrük vergisinden muafiyet sağlandığından maliyetler düşmektedir.

RADARDA İHRACAT VAR

Şu anda fabrika sadece iç piyasaya üretim yapıyor. Gelecekte, bölgedeki diğer ülkeler için de üretim yapmak mümkün olacak. Samsung, bu fabrikada ağırlıklı olarak giriş seviyesi ve orta seviye A serisi telefonlar üretecek. A21, A30, A70, A80 gibi Samsung Galaxy A serisi telefonların tamamı Türkiye’de üretiliyor. Ülkemizde şu anda giriş ve orta segment modeller üretilse de üst segment modellerin üretimi için de gerekli teknolojinin mevcut olduğu belirtiliyor.

12 MİLYON ADET PAZAR

Türkiye’de cep telefonu pazarının yıllık birim büyüklüğü 11-12 milyon adet civarındadır. Bunların bir milyonu yurt dışından yolcular tarafından getiriliyor. Piyasada en çok satan üç marka Samsung, Xiaomi ve Huawei olarak sıralanıyor. Türkiye’de daha önce 2 yıl olan telefon değiştirme sıklığı 4 yıla çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu