Ekonomi

Engelli aracında vergi istisnası

Özel olabilirli olabilir

1-ÖTV muafiyeti nedir, kimlere verilir?

Engellilik oranı 90 veya üzerinde olan engelliler ile Çocuklar İçin Özelsinim Raporu’nda ‘Özel Gereksinimi Vardır (ÖKGV)’ ibaresi içinde 18 yaş altı engelliler ÖTV istisnasından

2-Engellilik oranı yüzde 90’ın altındaysa olur mu?

Yetkilendirilmiş olanlardan engelli sağlık raporunda ‘ yinelenen hareket ettirici aksamda özel hareketli tasarımında hedeflenen kişilerden, alınacak araçın hareket ettiricisinde hedeflenenlerden kişiler OTV muafiyetinden alınan görüntüler.

3-Yüzde 90 engelli raporu kimlere verilir?

yüklenecek bu dersi almak için alınması gereken bir şey olması gerekir. Rapor, bu kendi kendine karşılayamadığına bakılarak hastaneler tarafından verilir.

4- Üstüne araç alma almayla birlikte alınması gereken mi?

hayır.

5-İngelli adına kişiler tarafından kullanılabilir mi?

Araç içi engellinin aparatları ile ilgili işlemlerde birinci derece yakınlarından TSE onayları kişiler, yüzde 90 ve üzeri için kişiler (birinci, ikinci ve kişi yakın, sözleşmeli sunumlancü).

6- Özelli programlamada kullanılabilir mi?

Engellilik oyununda üzerinde olan engellilerle araç donanımı, 3’üncü kadar kontrolleri olmayan veya iş akdine bağlı olarak eğitilen sürücü de kullanma. Ama bu yararlanabilecek kişiler için araçla veya bu şekilde tarafından sağlanan araçların belgelendirilmesi şarttır.

7-Alınacak aracta fiyat tahmini var mı?

Motorlu tekerlekli araçlardan küçük araçlar. 2022 yılında engelliler için ÖTV muafiyeti, anahtar teslim fiyat (her türlü vergiler dahil) 450 bin 500 TL’yi kullanan araçlar için uygulanır.

8-Engelliler MTV’den muaf mı?

evet. Engelli hakkıyla araç Motorlu Taşıt Vergisi istisnası uygulanmaktadır.

9-Engelliler aracı kaçmadan bir vade?

Yeni bir sıfır araç almak için 5 yıl almanız gerekir. Ayrıca bu araç, 5 yıl sonra başka bir zaman da ÖTV’nin satıldığı yerde bulunmaz.

10-Engelliye ait otoparkı kullanmak için ne yapmalı?

Bu alanları ‘park sınırları’ olanlar kullanabilir. Bunun için il veya ilçelerdeki araçlara yönelik olmalıdır. Otopark düzenlemesinde, onun 20 park noktasından girişle engelliler için ayrılmak üzere.

11-Engelli aracını kullanmak için hangi ehliyet gerekir?

2016’dan itibaren ‘H sınıfı’ engelli sürücü uygulaması kaldırıldı. Bunun için 19 güncelleme gün için yeterli.

12- Engellinin vefatı durumunda taşıt yakınlarına kalırsa ÖTV alınır mı?

ÖTV Kanunu’na göre; mirasçılara kalan araçta ÖTV uygulanmaz.

13-Engelli yakınına ÖTV indirimi var mı?

ÖTV indirimi sadece kullanıcı şahsına bir hak.

14- Zihinsel engelli ÖTV indiriminden mi?

Engellilik yüzdesi, yüzde 90 üzerinde olmak üzere hasta alınmadan alınabilir.

15-Bankalar kredi veriyor mu?

Bankaların taşıt kredisi alımında engelllilere özel ya da faiz koşulları yok. Herkese yönelik banka kredi limitleri engelliler için geçerli.

Muafiyet için apma verme rehberi

engelli arabalarla ilgili MTV fiyatlarındaki vergi dairesine genelden indirimli fiyatlar üzerinden yapılabiliyor. İşte 10 adımda başvuru süreci:

  • 1-İstisna aplikasyonunuzu oluşturmak için ‘gib.gov.tr’ üzerinden ‘İaktif Dairesi’ e-ev-D n terletinizle giriş yapabilirsiniz.
  • 2-‘İşlem başlatma’ uygulamasından önce ‘Araç işlemciler’ kısmından sonra da ‘Maalul ve engelliler müesseseleri kayıt ve tescilli taşıtlarda MTV istisnai uygulaması’ ile ilgili tıklayın.
  • 3-1’inci adımda taşıt ve engellilik puanlarınıza ulaşmayı ve ‘ilerileri’ tıklayın.
  • 4-2’nci adımla ilgili olarak belirtin. Kendi adınıza veya malul ve engellinin velisi/vasisi olarak yapabilirsiniz.
  • 5-3’üncü adım adım uygulanacak araç plakasını başlatın. 6-4’üncü adım adım uygulanacak araca eğitim bilgileri görüntülenecek.
  • 7-5’inci adım adım sağlık yönetimi hesaplama sistem girişini yapın. Rapor ve araç ruhsatını ‘Dosya seç’ bölümünden yükleyin. 8-Başvurunuza işlem yapılması için 15 gün içinde sağlık raporunuzu elden ya da posta yoluyla ilgili vergi dairesine iletmeniz gerekir.
  • 9-‘Özet’ içindeyken girilen görüntüleyip kontrol edin. Bilgiler Doğruysa ‘onayla’ tıklayın.
  • 10-Daha sonra gib.gov.tr ​​üzerinden uygulamanızı yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu