Ekonomi

EPDK’dan ‘elektrik tarifeleri’ açıklaması

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen yasa çerçevesinde tarifelerin kademeli olarak uygulanmasına başlandığı belirtildi. maliyetler.

Dünya spot piyasalarında elektrik üretimi için kullanılan kömür fiyatlarında; Doğalgaz fiyatları beş kat, doğalgaz fiyatları on kat arttı Türkiye enerji sektörü de bu süreçte küresel olarak ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilendi.

Ancak kurumlarımız arasındaki işbirliği ile bu artışlar minimum düzeyde tüketicilerimize yansımıştır. Ayrıca hemşehrilerimizi bu artışlardan korumak için devletimiz 2021 yılında elektrik faturalarının yarısını, doğalgazın beşte dördünü karşılayarak toplam 100 milyar liralık destek sağlamıştır.

Enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyete dayalı fiyatlandırma ve öngörülebilirlik için zorunlu hale gelen beyannamede, verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçişle birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren konut aboneleri için aylık nihai tüketim fiyatı 150 kWh olarak belirlendi. .Aylık tüketimde 150 kWh üzerinde 1,37 TL/kWh, 2,06 TL/kWh olarak uygulanacaktır.

verilen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu