Ekonomi

Faizsiz borç yapılandırma için son gün yaklaştı! Vergi ve cezalarda…

Vergilerin ve bazı idari para cezalarının küçük bir farkla ödenmesini ve hatta ceza anaparasının indirilmesini öngören yeniden yapılandırma yasasının uygulanması için son tarih 30 Eylül olarak belirlendi. Yani sadece 4 gün var.

Acele et. Prim borçlarının yeniden yapılandırılması için son başvuru tarihi 31 Ekim’dir. Verginin ön ödeme dönemi ve ilk taksiti Ekim, prim ödemesi ise Kasım’dır. İkinci taksitler Kasım ayında vergi, Aralık ayında ise prim ödenecektir.

ÖZEL KAZANÇ

Yapılandırma talebinde bulunanların haklarını kaybetmemeleri için ilk iki taksiti zamanında ödemeleri gerekmektedir. Borçlar yeniden yapılandırılırken gecikme faizi ve geç ödeme cezaları yerine enflasyona göre güncellemeler yapılacak. Ana borcun indirimli tutarının %10’u ilk ödeme döneminde ödenirse, indirimli tutarın %90’ı, borcun iki taksitte ödenmesi durumunda %50’si amorti edilir.

119 MİLYAR 266 MİLYON TL ALACAK YAPILANDIRILDI

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren yasadan yararlanmak için son 4 güne girilirken, dün itibarıyla 119 milyar 266 milyon lira yeniden yapılandırıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 7326 sayılı Kanun’un bazı borçların yeniden yapılandırılması ve bazı borçlarda değişiklik yapılmasına ilişkin hükümlerinden yararlanmak için öngörülen başvuru ve ilk ödeme süreleri açıklandı. kanunlar uzatıldı. cumhurbaşkanlığı kararı ile bir ay.

Bu kapsamda yeniden yapılandırma kanunundan yararlanmak isteyenlerin 30 Eylül Perşembe günü mesai bitimine kadar yetkili vergi hizmetlerine başvurması gerekiyor.

Mükellefler uzlaşmaya büyük ilgi gösterdi. 4 milyon 760 bin mükellef yasadan yararlanmak için vergi dairelerine başvurdu.

Bu kapsamda dün itibarıyla 119 milyar 266 milyon lira yeniden yapılandırıldı ve bu çevrenin borçları üzerinden 9 milyar 405 milyon lira tahsil edildi.

Talepler vergi dairesinin internet sitesi adresi olan “www.gib.gov.tr” veya e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden, vergi dairesine gidilerek veya posta ile yapılabilir.

Kanun çerçevesinde vergi ve ikramiye borçları başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşuna borçlu olunan bazı borçların cezaları kaldırılarak güncellenmekte ve taksitle ödenme imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca dava aşamasında olan borçlar, davanın sona erdirilmesi için yapılandırılabilir ve ödenebilir.

Yetkililer, vatandaşların son birkaç günü beklemeden taleplerini iletmesinin faydalı olduğunu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mükelleflerin ve çalışanların başvurularını elektronik ortamda, mesaiye kalmadan yapmalarının daha sağlıklı olacağını söylüyor. vergi dairelerine.

Öte yandan yetkililer, başvuru süresinin daha da uzatılması için yasal bir imkanın olmadığını hatırlattı.

NAKİT ÖDEMELERDE İNDİRİM

Uzlaştırma kapsamında nakit ödeme ve ilk taksitler için son gün 1 Kasım 2021 olarak belirlendi. İkinci taksit de 30 Kasım 2021’den önce ödenmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yeniden yapılandırılan borçların ilk taksit veya nakden ödenebileceği süre de 1 ay uzatıldı. Bu nedenle, vergi idaresine talepte bulunan ve borçları yapılandırılan mükelleflerin, nakit ödemeyi tercih etmeleri halinde ilk ödemelerini 1 Kasım 2021 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ilk ödemeler en geç 30 Kasım 2021 tarihinde yapılacaktır.

Yeniden yapılandırılan borçların 1 Kasım 2021 tarihine kadar nakden ödenmesi halinde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı üzerinden %90, fiili idari para cezaları üzerinden %25 indirim yapılacaktır.

Ödemeler, İnteraktif Vergi Dairesi veya onaylı bankalar aracılığıyla kredi veya banka kartı ile yapılabilir.

4420 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SGK vergi dairelerine olan borçların yanı sıra Ticaret Bakanlığı gümrük müdürlükleri, il özel idareleri, belediyeler, yatırımların izleme ve koordinasyon hizmetleri, Gümrük Birliği Türkiye Odalar ve Borsalar, Türkiye’nin serbest muhasebecileri ve mali müşavirleri ile Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Türkiye Barolar Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabip Odası’na olan borçları 7326 sayılı Kanun kapsamına giren dernek, Türk Diş Hekimleri Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türk Veteriner Hekimler Derneği’dir. Başvuru ve ilk ödeme süreleri 1 ay uzatılmıştır.

Yetkililer, 4420 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tazminat ödeme ve ilk taksit ödeme sürelerinin bir ay uzatıldığını, ancak kanunda ödeme vadesini uzatma yetkisinin olmaması nedeniyle diğer taksitlerin ödeme süresinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını söyledi. diğer taksitler ve kanun çerçevesinde borçlarını yeniden yapılandıran vatandaşların bu konuya dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

YANGIN VE SEL AFETLERİ İLE İLGİLİ MÜCRİ SEBEPLERDE TALEP VE ÖDEMELER

Yangın ve sel nedeniyle mücbir sebep ilan edilen yerdeki borçluların da 7326 sayılı Kanun’dan yararlanabilmeleri için 30 Eylül Perşembe günü mesai bitimine kadar taleplerini iletmeleri gerekmektedir. Ancak mücbir sebep hali olan bu borçlular, 4419 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile mücbir sebep halinin sona ermesinden itibaren yeniden belirlenecek süreler içinde peşinatlarını ödeyebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu