Ekonomi

‘Geleceğin Turizmcileri’ projesiyle hem burs hem staj imkanı kazandı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından liselere seçilecek öğrencilerin yükseköğrenimlerine okulu destekleyen kurumun bursları ile devam edebilmeleri için “Geleceğin Turizm Profesyonelleri” projesi başlatıldı. Anadolu Mesleki Teknik Lisesi Mehmet Zeki Balcı’nın Antalya’daki 5 yıldızlı oteli ile yapılan iş birliği sayesinde ilk kez bir öğrenciye hem burs hem de staj imkanı sağlandı. Anadolu Mesleki Teknik Lisesi mezunu Fatih Kamil Yavuz, üniversite sınavında ilk 6.000’e girerek Antalya Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünü %100 burslu kazandı. Otel lisesinde stajını tamamlayan Fatih Kamil Yavuz, Antalya’da kaldığı süre boyunca 4 aylık staj imkanının yanı sıra yılda 8 ay otelden aylık 750 TL nakit burs alan ilk öğrenci oldu. Bilim Üniversitesi, işbirliği projesi ile hayata geçiyor.

GELECEĞİN TURİZMİ

Fatih Kamil Yavuz, üniversite sınavında ilk 6.000’e girdiğini ve istediği bölümü kazandığını söyledi. Yavuz, “Gastronomi çocukluktan beri hayalimdi. Hatta onun için meslek lisesinde aşçılık bölümünü okudum. Lisedeki öğretmenlerim çok yardımcı oldular. Bize tüm projenin olanaklarını sundu. Onun için özellikle ilk projelerin bize sunulması benim için çok iyi bir fırsattı. Arkadaşlarıma örnek olduğumu düşünüyorum” dedi.

ÜNİVERSİTE KAZANDIĞINIZDA BURSLAR DEVAM ETMEKTEDİR

Anadolu Mesleki Teknik Lisesi Müdürü Rahmi Çiftçi Mehmet Zeki Balcı, iki yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve turizm sektörü temsilcilerinin okulu proje kapsamına aldığını açıkladı. Protokol kapsamına özellikle yabancı diller okulu olması nedeniyle büyük ilgi olduğunu belirten Çiftçi, bu nedenle turizm sektörünün desteğinin güçlü olduğunu söyledi. Öğrencilerin okulda 4 yılda 3 yabancı dil öğrendiğini belirten Rahmi Çiftçi, “Öğrencilerimizin öğrenimleri süresince burs almaları öğrencilerimizi ve velilerini çok mutlu etti. Bu burslar öğrencilerimiz 4 yıl okuduktan sonra üniversiteyi kazandıklarında devam etmektedir. Üniversiteye devam ederken aynı otel grubunda çalışarak yaz stajı fırsatlarını takip ederler. Bu öğrenciler Devletin imkanlarına göre sigortalıdır. Devlet, öğrencilerimize asgari ücretin dörtte biri kadar katkı sağlıyor. Ayrıca bu öğrenciler çalışırken destek alırlar. 3 yabancı dili iyi bilen bir öğrenci asgari ücretin %60’ı ve 1500 TL burs alabilir. Öğrencimiz Fatih bizi onurlandırdı ve bu burslardan yararlandı. Kendisini tebrik ediyoruz” dedi. Antalya Bilim Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Kandur, üniversitenin eğitim verdiği alanlarda sektörle birçok işbirlikleri olduğunu açıkladı. Geleceğin turizm profesyonelleri ile öğrencilerin turizm şirketleri ile eşleştirilerek eğitimlerine fon sağlanacağına inanılıyordu. Bugün ilk öğrencimiz var. Onu üniversitemize kazandırmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Aslı DURAN / ANTALYA, (DHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu