Ekonomi

Gram altın fiyatı belirleyecek! En az 3 ay vade…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık’ta açıkladığı ve Türk Lirası’nı (TL) döviz kuruna karşı korumak ve TL varlıklara yapılan yatırımları daha cazip hale getirmek amacıyla uygulanmaya başlanan “Döviz Korumalı TL Vadeli Mevduat” hesabının ardından şimdi altın hesaplar artık Türk Lirası vadeli mevduata aktarılabilir. Dönüşüme dikkat edilecek. Konuyla ilgili Merkez Bankası basın açıklaması dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Merkez Bankası’nın altın hesaplarını TL’ye çeviren mudileri destekleyeceği bu adımla, 280 milyar dolar yastık altındaki 5 bin ton altının da ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

GÜNLÜK GRAM FİYATI DİKKATE ALINACAKTIR

Açıklamaya göre, 28 Aralık tarihi itibarıyla mevcut altın hesapları ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş altın karşılığı altın ve hurda altın hesapları, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüştürme fiyatından Türk Lirası’na çevrilecek. Bu işlem sonucunda bankanın elde ettiği altın, Merkez Bankası tarafından çevrim fiyatı üzerinden satın alınacak ve Türk Lirası ilgili bankaya aktarılacaktır. Altın hesapları Türk Lirası’na çevrilirken, Merkez Bankası’nın o gün saat 11.00’de açıklayacağı altının gram fiyatı esas alınacaktır.

KATILIMCI BANKALARDA DURUM

Katılımcı hesapta sağlanacak getiri, Merkezin katılımcı bankalarla açık piyasa işlemleri çerçevesinde verdiği bir haftalık yeniden satış vaadi ile satın alma işlemlerinden kaynaklanan maliyetten düşük ise katılımcı banka, farkı kapat. Ödenmeyen kısım için Merkez Bankası tarafından herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

Katılım hesabının vade sonunda kalan bakiyesi banka tarafından katılımcı hesap sahibine ödenecektir. Vade fiyatının dönüştürme fiyatından büyük olması ve fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutarın bankanın ödeyeceği faiz veya kar kısmından fazla olması durumunda, hesaplanan tutardan faiz veya kar kısmı düşülerek hesaplanan tutar, aradaki fiyat farkı Merkez Bankası tarafından mevduat veya katılma hesabı sahibine ödenmek üzere ilgili bankaya aktarılacaktır.

EN AZ 3 AY SÜRE

Banka tarafından 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk Lirası mevduat veya katılma hesabı açılacaktır. Bankanın mevduat hesabına uygulayacağı faiz oranı, Merkez Bankasınca belirlenen bir haftalık ters repo ihale oranından (%14) az olamaz. Vade sonunda banka anapara ve faizi hesap sahibine Türk Lirası olarak ödeyecektir. Ancak vade sonunda altın fiyatındaki farkın faiz oranından fazla olması durumunda Merkez Bankası farkı ödeyecektir. Hesabın vadesinden önce bozulması durumunda herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Söz konusu ödeme yardımı sadece bir kez uygulanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu