Ekonomi

Hamsi Gürcistan’a kaçtı, balıkçılar çareyi buldu

Son haftalarda etkili olan olumsuz hava koşulları nedeniyle hamsi sürüleri Gürcistan’a kaçtı. Balıkçılar ise çözümü donmuş hamside buldu.

Geçtiğimiz haftalarda Karadeniz’i vuran fırtına, hamsi sürülerini Gürcistan’a kaçırdı. Vatandaşları hamsiden mahrum bırakmak istemeyen balıkçılar ise çözümü hamsi buzulunda buldu. Düzce’de balık avlayan İbrahim Özer, donmuş hamsinin de lezzetli olduğunu söyledi.Şu anda Karadeniz’de hamsi yok, Gürcistan’a taşındı. Şu anda sularımızda hamsi olmadığı için donmuş hamsiler tezgahlara vuruyor. Dondurulmuş hamsi satıyoruz. Dondurulmuş hamsi kötü mü? Hayır ama tabii ki bilinen bir balıkçıdan satın almanız gerekiyor. Hamsi, dondurucudan çıkarıldığında ve aynı gün çözüldüğünde harika bir tada sahiptir ve sorun değil. kayıt edilmiş.

Hamsinin mevsimi olmadığını ifade eden Özer, şunları söyledi: “Uskumru bolluğu hamsinin varlığını da etkilemiştir. Hamsi de bu şekilde evrimleşmiş olabilir. Hamsinin erken çıkmasında istavritin etkisi olduğunu düşünüyorum.” kayıt edilmiş.

“TAZE AMA KÖTÜ ÇAPA DEĞİL DEĞİL”

Tezgah üstü satılan sırlı hamsilerin Akçakoca’da saklandığını kaydeden Zer, şunları kaydetti: “Akçakoca’da yerel olarak yakalayıp dondurduğumuz hamsileri satıyoruz. Denizden çıkar çıkmaz taze olarak dondurduğumuz için burada bu şekilde satabiliyoruz. Aynı gün eritilip vatandaşlara geri verildiği için herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Elbette tazeliğin tadına varamıyor ama en azından kötü değil. Tavsiye ederim, donmuş balık. Fena değil”Gölgelerini kullandı.

“HAMSİ KARADENİZ’DE DURMAZ”

Balık almaya gelen Ali Kasım, “Hamsi Karadeniz’de durmuyor. Sezon sonuna kadar her zaman lezzetli. İster tavada ister ızgarada pişirin, mükemmel bir balık. herkesin tüketebileceği bir ürün. tava ve ızgara “dO konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu