Ekonomi

Hediyelik telaşı! 2 liraya da var, 1500 liraya da…

Yılbaşına sayılı günler kaldı. 2021’e pandeminin kıskacında zayıf girerken, bu yıl yaz aylarında geçirilen normalleşme sayesinde 2022 biraz daha umut ve heyecanla başlıyor. Toplumdaki bu eğilim, hediyelik eşya satışlarında da etkisini gösteriyor. Kendini ve sevdiklerini memnun etmek isteyen herkes, bütçeleri dahilinde küçüklü büyüklü hediyeler almaya koştu. Perakende şirketleri de bu talebi ölçmek için online ve fiziki (mağaza) noktalarda yılbaşına özel indirim kampanyaları başlattı.

HANGİ ÜRÜNLER YETİŞTİRİLMEKTEDİR?

31 Aralık’a kadar yılbaşı süsleri ve renkleri ile donatılan ürünler “1 alana 1 bedava”, “4 taksite %50’ye varan indirim” gibi kampanyalarla her yerde gösterilirken, en çok talep edilen çeşitler termos olurken, kupalar, kokulu mumlar, kablosuz kulaklıklar, harici pil, USB cihazları, kar küreleri, gıda ürünleri, özellikle çikolata, köknar ağaçları ve yılbaşı süsleri, biblolar, kapı süsleri, kozmetik, giyim, bere, eşarp, eldiven ve takılarla dolu küçük kutular. Kurumsal hediye pazarında (şirketler için) her yıl olduğu gibi kalemler, ajandalar öne çıkıyor. Fiyatlar çok değişkendir. Kalem hediye etmek isteyenler bu ürünü 2 liraya bulabilirlerse fiyatı 300 liraya ulaşan ve hatta çok özel serilerde 1500 liraya kadar çıkan powerbank da alabilirler.

ŞİRKETLER İÇİN FIRSAT

Vatandaşlar sevdiklerine hediye alırken, yılbaşı aynı zamanda kurumsal hediyelerin de mevsimi. Türkiye’de 50 milyar Litre büyüklüğe ulaşan kurumsal hediyeler sektörü, işletmelerin ve küçük işletmelerin rekabet ortamında kendilerini farklılaştırmaları için önemli bir tanıtım faaliyetidir. Bu fırsattan yararlanmak isteyen firmalar çalışanlarına, müşterilerine ve iş ortaklarına hediye paketleri göndermeye başladı.

MEVCUT GÜZÜN GELİŞTİRİLMİŞ ALIŞVERİŞİ

Döviz kurunun düşmesiyle bazı ürünlerde indirimler başlayınca vatandaşlar hediyelik eşya almak ve yılbaşı alışverişi yapmak için AVM’ler başta olmak üzere çarşıya saldırdı. Yılsonuna kadar alışveriş merkezleri, 2019 yılında 6,5 ​​milyon günlük ziyaretçiyi aşarak 6,7 milyon günlük ziyaretçiye ulaşmayı ve 2019 gelirini yakalamayı hedefliyor.Online alışverişte, Pandemi ile çok ayrıcalıklı, işlem hacminin 400’ü geçmesi bekleniyor. milyar liret, yılsonuna kadar, bu günlerde yeni yıl faaliyeti ile.

YÜZDE 50’YE KADAR İNDİRİM

Erkek giyim markası Kiğılı, yılbaşı için kravat, eldiven, özel hediye kutusu, gömlek, kazak gibi bazı ürünlerinde %50’ye varan indirim sunuyor.

CarrefourSA, yoğun talep gören kapı süsleri ve yılbaşı süsleri için “1 alana 1 bedava” kampanyası başlattı.

Kampanya 31 Aralık’a kadar devam edecek. Teknoloji perakende markası MediaMarkt, kablosuz kulaklıkta 4 taksit imkanı sunuyor.

Kadın, erkek ve çocuk terlik markası Twigy, yılbaşı ürünlerinde %25 indirim sunuyor.

150 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir.

TURİZM GELİRLERİNİN YÜZDE 30’U

Türkiye’nin hediye ve promosyon sektörü 12 milyar dolarlık iş hacmine sahip. Yerli alıcının yanı sıra turist hediye alımları da yüksek. Türkiye’de turizmden elde edilen yıllık gelirin %30’u hediyelik eşya satışından gelmektedir. Turistler ise Türkiye’den hediyelik eşya olarak ağırlıklı olarak şu ürünleri alıyor: kupa, magnet, anahtarlık, nazar boncuğu, mayo, bikini, peştamal, havlu, şort, güneş gözlüğü, baklava gibi aksesuarlar. kahve, halı, zeytin, zeytinyağı. , sabunlar, valizler, çantalar, kemerler, deri aksesuarlar ve dekorasyon ürünleri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu