Ekonomi

İnegöl’de 19 yıldır şans dağıtıyor

2003 yılına kadar Bursa’nın İnegöl ilçesinde gazete bayii olarak çalışan Osman Başdelen, bundan böyle Milli Piyango bayisi olmaya karar verdi. 19 yıldır şehrin en işlek caddesinde bayilik yapan Osman Başdelen, şans oyunları kazananların mutlu olduğunu defalarca gördü. Kumar da oynayan Osman Başdelen, 2004 yılında 58.000 lira kazandı. Enflasyona göre ayarlanan bu ikramiye, o zamanlar çok tatmin edici bir ikramiyeydi.

Başdelen, Şans Postası’nın sorularını yanıtladı:

KAZANANLAR GENELLİKLE BÜYÜK İKRAMİYELERİN HER ZAMAN BİLİNMEYEN OLDUĞUNU SÖYLEMEZLER

Bayilerinizden biri ikramiyeyi mi kazandı?

En son kazı kazan oyunundan bir bonus verdim. Bizim sektörümüzde kimse “Milli Piyangodan çok şey aldım” demedi. Çünkü büyük bir ikramiye kazanan bir kişi genellikle kimsenin kazandığını duymasını istemez. Scratchcard’da, bir kart takas etkinliği olduğunda kimin ne kazandığını bilebiliriz. Ancak bayi olarak müşterilerimizin gizlilik ilkelerine saygı duyuyoruz. Örneğin bir müşterim var. En son 200 Loto oynadığında sürekli oynuyor. Bonus parasını hala Bursa’dan aldığını öğrendik. Bize söylemiyor ve biz de “Bir şey mi oldu?” diye sormuyoruz. söyleyerek. Müvekkilimiz, böyle bir yaklaşımın kendisi için iyiye işaret olduğuna inanabilir. İnegöl’den yaklaşık 3 yıl önce 10 numaralı Jackpot çıktı. Sahibi hala bilinmiyor.

ŞANSIMI DEĞERLENDİRMEM GEREKİR

– Jackpot’u vurduğunuzda bir krupiye olarak nasıl hissettiniz?

Bayinin reklamını yapıyoruz. Şanslı kazanandan daha mutluyum.

-Peki, oyunları kendin mi oynuyorsun, yüksek döngü sürelerinde ya da bunun gibi bir şeyde şansın var mı?

Her hafta oynuyorum. Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu oynuyorum. Hedefim, 2004 yılında dolar bazında belirlediğim 58.000 liralık rekorumu geçmek.

SON DAKİKA OYUNCULARI VAR

Şimdiye kadar gördüğünüz en ilginç müşteri inançları, oyun totemleri nelerdir?

Son dakikada oynayanlar, sabah ilk ayrılanlar. Örneğin, saat 20:59’da krupiyeye gelirler ve sistem kapanmadan önceki son dakikayı oynarlar. Saate bakıyorlar, sayıyorlar, sonra basıyorlar ve kuponu basıyorum. Bazen bunu o kadar abartıyorlar ki terminal kapanıyor ve piyango bileti almadan eve dönüyorlar. Bu tür inanca sahip olanlar, Türkiye’ye yatırılan son kuponun kendilerine uğur getireceğine inanırlar. Örneğin, sayılara takıntılı olanlar var. Her hafta aynı numarayı yazanlar var. Ya da yıllardır aynı kuponu oynayan müşterilerim var.

ÇILGIN SAYISAL LOTO’YA İLGİ HALA YÜKSEK

Son zamanlarda oyunlara ilgi nasıl, yeni oyunların gelmesiyle ilgi arttı mı?

Nüfusun satın alma gücü ve ekonomik koşullar ortada. Buna rağmen, insanlar iki nokta üst üste de olsa şanslarını denemek isterler. Pandemi döneminde uzun bir süre kapalı kaldık. Umarım tüm bu sorunlar çözüldüğünde her şey daha iyi olacaktır. k

Unutulmaz müşteri anıları?

Çıktığını görünce sevinenler var. Bir numara ile kaybettiklerine üzülenler de var. Bu genellikle Crazy Number Lotto oyununda olur. İkramiye bu kadar arttığı için insanların bu oyunlara olan ilgisi de artıyor.

Türkiye’nin her yerindeki tüccarlara bayilik almalarını tavsiye eder misiniz?

Bayileri birbirine yakın olmadığı sürece almanızı tavsiye ederim. Burada sosyal medyada bir bayi grubumuz var. Yakınlarda bayisi olmayan arkadaşlar iyi iş çıkarır. Bölgedeki tek bayi olmak avantajlıdır.

BİR KEZ YAPTIK, HERKES İNANIYOR

Jackpot kazananların ilginç hikayeleri veya etkinlikleri var mı?

2004 yılında Lucky Ball’da 5+1’den 58.000 liret çıktı. O da bana geldi. Ölen çocuğumun bir kuponu vardı. Çekmecede hatıra olarak sakladım. Herkese söylediğime pişman oldum. Kendisinden önceki borcu istedi. Bu yüzden kimse çıkıp çıkmayacağını bile söylemiyor. Bir arkadaşla da şakalaştık. O da biliyordu, ailesine ve akrabalarına şaka olarak 291.000 lira olduğunu söyledik. Kuponun fotokopisini de çektik. Herkes inandı, ailesi de. Ailesi buraya geldi. Bankaları ziyaret ettiklerini ve paralarının olmadığını söylediler. Paranın nereye gittiğini sordular. Bunu eğlence için yaptığımızı söyledim ve baban bunu biliyordu. Bir süre bize inanmadılar. Bütün arkadaşları onun da dışarıda olduğunu düşündü. Başka bir hatırada, bir müşteri kazı kazan kartı almaya geldi. Ertesi gün geldi. Bin dolar olduğunu söyledi. Biz ödedik. Giderken elinde son paranın olduğunu, o parayla kazı kazan oynadığını ve bin lirası olduğunu söyledi.

KUPONLARI DİKKATLİCE DOLDURUN

Oyuncular şans oyunları oynarken nelere dikkat etmelidir?

Bayi olarak uyarılarınız nelerdir? Kötü oynama. Kötü oynadıklarında istemedikleri zaman kuponu iptal ediyoruz. Ama bu meslekte şans da var. Bu nedenle kuponları dikkatli bir şekilde yazmak çok önemlidir. Mağaza kalabalık olduğunda, yanlış yazılmış oyunlar bizi zorluyor. Ya da 5 dakika içinde iptal edemezsek bu bize kalmış. Bizim zararımızadır. Yani dikkatli ol. Ayrıca kazı kazan kartlarınızı çizerken dikkatli olun. Görüyorum ki bu işten zevk almadan dikkat etmeyen, kaşımayanlar var. Tüm açıklamaları içerir. Maalesef okumuyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu