Ekonomi

İnternet abonelerini ilgilendiriyor! Ödediği ücret iade edildi

Konya’da teslim edilenin altında olduğu için internet aboneliğini iptal ettiren (28), Onur 1200 TL cayma ücretini geri kazanmak için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Heyetin, başvuruyu onaylamasının ardından dava açıldı. Bilirkişinin raporu internet sağlayıcısının ‘ayıplı’ verdiği belirlenmişlince mahkemesi, mağdurundiği cayma bedelinene hükmetti.

Pazarlamacılık yapan Onur Kızılçay, 6 Eylül 2019’da aylık 90 TL ödeyerek internet sağlayıcı firmaya abone oldu. Ancak ödendiği bedel, alınan internetten kısayken Kızılçay, müşteri hizmetlerine sunulanlar. Çözüm bulamayan Kızılçay, aylık ödeme ücreti 150 TL’ye kadar çıkar internet Kızılda yükseltti.. Yine durumla karşılaşançay, 01.10.2020 günü aboneliğini iptal et tirliğini 102 caymek Avukatı aracılığıyla 14 Ekim 2020’de Tüketici Kızılçay, verdiği yaşam mücadelesini 2021 Kasım gününü kutladı.

VERİLEN TAAHÜTÜN EN AZ 75’İ KARŞILANMAK ZORUNDA

Onur Kızılçay’ın avukatı Emre Akman, internet sağlayıcısı tüketicia niteliğindeki unsurların yerine getirmiyorsa, sürüm bu durumu kanıtlayarak Hakem Heyeti’ne başvurusunu belirttiğini belirtti. Akman, “Tüketici Kamu Heyeti kararına ilişkin bir icra takibi vardı. küçük bir firma bize bir iptal davaları. Bu telifin canı için. Çünkü Kndilerinin Bize Söydiği Cayma’nın Yansıtılacağı, Bed Sözleşmede Taahhüt Edilen Hızın Örnek Veriyorum 16 Megabit of 16 Megabit Kadar Olduğu Söyleneek, Aslında Kullanıcıyı Aldattıklarını Ikrar Etmiş Oldular. Bizim davamız sonuçlandı. Belki 16 megabit bir internet alıyorsun, bunun için az yüzde 75’ini internet yaşamak zorunda. Eğer veremiyorsa bizim bu dönüşlü seçimimizde olduğu gibi, artık Türkiye’nin sahibi olan internet sağlayıcısını hiçbir cayma bedeli ödemeksizin iptal ettirebilecekler. Bunun üzerine yayın resmi gazetede yayımlanmış olması artık bu kanunileşmiş olduğunu gösterir” dedi.

‘AYIPLI HİZMET’

Bilirkişi raporunda ‘Eğer bir internet sağlayıcısı boyutu tamamlamıyorsa ve internet sağlamıyorsa yeterli gibi bu bir ayıplı hizmettir’ hatırlatılan Akman, “Büyük internet sağlayıcıları bu karşılaştırmayı unutmuştu. Çıkan kararı kararımızda ‘hizmet’ olduğuna inandığına karar verdi” diye konustu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu