Ekonomi

İşsiz anneye 6 ayda 19 bin 800 lira harçlık

Kadınların işgücü piyasasına katılımı da sürdürülebilir büyüme için önemlidir. Devlet, İşkur’un “Bu Anneler Projesi” ile 0-15 yaş arası çocuğu olan işsiz annelere yardım ediyor. Böylece anneler önce mesleki eğitim programına katılarak yeni bir meslek öğreniyor. Ayrıca mesleki eğitim alan annelere günlük 110 lira ödeniyor. Programlar minimum 3 ay maksimum 6 ay sürmektedir.

FAYDALARI İNANILMAZ

Evlat edinen kadınlar da destekten yararlanabilir. İşkur tarafından uygun görülen kadınlara yönelik mesleki eğitim kurslarına veya hizmet içi eğitim programlarına katılmaları halinde; Kursa devam ettikleri sürece ücret alırlar. Devletin aylık ödediği miktar ise 3.000.300 lira. İş kazaları ve meslek hastalıkları sigorta primleri ile anneler için genel sağlık sigortası primleri (GSS) de kapsanmaktadır.

45 SAAT HAFTALIK EĞİTİM

Proje kapsamında işbaşı eğitim programı bilişim ve imalat sektöründeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde en fazla 3 ay süreyle uygulanmaktadır. Programlar günde en az 5 saat, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek kaydıyla 45 saati geçmeyecek şekilde planlanmıştır.

HANGİ DURUMLAR ARIYOR?

İşkur’a kayıtlı işsiz olmak. İşverenin birinci veya ikinci derece akrabası veya eşi olmamak.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamak. Yardım talebinde bulunmadan önce 3 ay boyunca işverenin çalışanı olmamak.

Yardım talebinde bulunulan tarihten önceki son ay içinde emekli maaşı ve malullük primi ödememiş olmak.

Mesleki rehberlik ve istihdam hizmetleri almış olmak.

3 AY BOYUNCA PROFESYONEL KURSLAR

Mesleki eğitim kurslarına katılacak kadınlara 160 gün kurs veriliyor ve kurslar; Haftada 6 günü geçmeyecek şekilde günde minimum 5, maksimum 8 saat ve minimum 30, maksimum 40 saat. Yani devlet, “İşte Anne Projesi” kapsamında 3 aylık hizmet içi eğitim programına katılan kadınlara toplam 9 bin 900 lira ödüyor.

YÜZDE 50 İŞ GARANTİSİ

0-15 yaş arası çocuğu olan kadınların yardıma hak kazanabilmeleri için çocuklarının belgesini İşkur’a ibraz etmeleri gerekmektedir. Proje kapsamında İşkur’un 81 il müdürlüğünde “çalışan anne” birimi bulunmaktadır. Projeden yararlanacak kadınların öncelikle “istihdam kulüpleri” olan illerdeki iş kulüplerine katılmaları, istihdam kulüplerinin bulunmadığı illerde ise kariyer rehberlik hizmetlerinden yararlanmaları garanti edilmektedir. Ardından kadınlar, İşkur’un düzenlediği mesleki eğitim kursları ve hizmetiçi eğitim programlarından en az %50 istihdam garantisi ile yararlanmaktadır.

ÇOCUK YARDIM

Anneler, harçlık ve prim yardımına ek olarak, 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklarının bakımı (kreş) için ayda 400 liret alırlar. Program süresince ödeme devam eder. Bundan yararlanmak için çocuğun anaokuluna devam ettiğini gösteren belgelerin İşkur’a sunulması yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu