Ekonomi

İstavrit 25 TL fiyatla balık tezgâhlarının lideri oldu

1 Eylül’de başlayan av sezonunun ilk haftasında tezgahlar balıklarla doldu. Dargelirlilerin gözdesi olan istavrit, 25 TL’lik fiyatıyla stantların lideri oldu. Sardalyalar, uskumruyu takip eder.

Balık sezonunun ilk haftasında uskumru tezgahların kralı oldu. Balıkçıların ağlarını doldurmaya yeten istavrit 25 TL’lik tezgahlarda satılırsa, balık severlerin sıkça talep ettiği iskender için henüz müjdeli değil. İstavritin yanı sıra Çanakkale ve Ege’de avlanan sardalya da ikinci seçenek olarak dikkat çekiyor. Sardalya 35 TL’ye satılıyor.

Hamsi ve atkuyruğu

15 Nisan’da başlayan 123 günlük av yasağının ardından 1 Eylül’de başlayan av sezonunun ilk haftasında tahta istavrit geçti. Açık denizlerde ve iç sularda yaklaşık 20.000 balıkçı teknesi tarafından gerçekleştirilen avın ilk günlerinden itibaren istavrit ağlara yeterince girmektedir. Karadeniz’de hamsiden sonra en çok yakalanan balık olan istavrit, sürdürülebilir balıkçılık için de oldukça önemlidir.

Kadıköylü balıkçılardan Yaşar Çay, tezgahlarda 25 TL’ye satılan istavritin, gönül rahatlığıyla balık severlerin tercihi olduğunu belirterek, hamsinin istavritte değil de yenebileceğini belirtti. çünkü sezonun başındalar.

32 yaşındaki balıkçı Çay, “Tüketiciler meşe palamudu mevsiminin henüz gelmediğini biliyor. Ancak sezon açıldığından beri kontuara ne zaman geleceğini soruyorlar. Türk mutfağının olmazsa olmazlarından biri de istavrittir. Hamsiden daha büyük olduğu ve her türlü pişirme yöntemiyle yapıldığı için alıcısı çoktur. İstavrit veya hamsi gelene kadar uskumru tezgahlarımızda balık severlerin ilk tercihi olacak gibi görünüyor. not alınmış.

Öte yandan çipura ve levrek gibi çiftlik balıklarına ilgi azalırken, istavritten daha büyük Ege balığı sardalyaları da yaygın olarak satıldı. Kilosu 35 TL’den satılan sardalya, parlak gümüş rengiyle dikkat çekiyor.

İŞTE GÜNCEL BALIK FİYATLARI

– İstavrit: 25 TL

– Hamsi: 30 TL

– Sardunya: 35 TL

– Haddock: 60 TL

– Barbun: 60 TL

– Karadeniz somonu: 45 TL

– Deniz Bar-Zararı: 50-60 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu