Ekonomi

KOSGEB desteğiyle kocasının patronu oldu

Şırnaklı 5 çocuk annesi Hayal Erkan, eşi Abdi Erkan’ın 2017 yılında bir kömür madeninde geçirdiği kaza sonucu çalışamaz hale gelmesiyle ailesinin geçimini sağlamaya başladı. Hayal Erkan, yaşadıkları ve iş imkanlarının kısıtlı olduğu Balveren kasabasında iş bulamayınca, misafirlerine teklif ettiği çok sevilen menengiç kahvesi işine girmeye karar verir. İlkel yöntemlerle evde menengiç kahvesi yapıp satarak geçimini sağlayan Erkan, işini büyütmeye karar verdi. İşyeri kiralayarak KOSGEB’e yönelen Erkan, %90 hibe desteği ile 3 adet makine satın alarak seri üretime başladı. Erkan, artık eşini de yanına alarak Irak’a, İstanbul ve Ankara dahil Türkiye’nin birçok şehrine Menengiç kafeleri gönderiyor. Erkan’ın şu anki hedefi, işi geliştirmek ve şehirdeki istihdama katkıda bulunmaktır.

‘Ben ÜRETİCİ, EŞİM PAZARLAMA YAPAR’

Hayal Erkan, yaptığı meningeal kahveleri eve gelen misafirlere beğeniyle ikram ettiğini söyledi. “Arkadaşlarımız kahve alınca çocukların okul ihtiyaçları karşılandı. Eşim de düzeldi. Ondan sonra Şırnak merkeze gittik, dükkanlara, kafelere ve kafelere numune bırakmak için gittik. İçenler beğenince dedik” Devamını “Nasıl başarılı olabiliriz, işimizi nasıl büyütebiliriz?” dedik. Daha sonra kırma işlemini de yaptık ve herkes çok beğendi. Ben ürettim, eşim merkeze alıp takdim etti. çok talep olunca alamamıştı makinemiz küçüktü KOSGEB’e başvurduk sağolsunlar onlar da destek verdiler biz de işimizi büyütmeye ve markalaştırmaya karar verdik kadınlar eline ne geçerse güzelleştirir Yeni makineler aldım Bir döner ekmek, bir kraker ve bir makine aldık. yağ. Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz. Önce hediyeler veriyoruz. Müşteriler onlar için sipariş verir. İstanbul, Ankara, İzmir, Irak’tan taleplerimiz var. Eşimle çalışıyoruz. Ben üretiyorum, pazarlamayı eşim yapıyor. Berab Gece gündüz çalışıyoruz. Sabah geliyoruz, üretiyoruz, paketliyoruz. Eşime veriyorum, Şırnak merkeze götürüp teslim ediyor. Arka arkaya birlikte gidiyoruz. İnşallah daha büyük adımlar atacağız” dedi.

Abdi Erkan, madende geçirdiği kazanın ardından evin yükünün eşine düştüğünü belirterek, “İyileşince pazarlama işi bana kaldı. Eşim de yapımcılık yapıyordu. arkadaşlar tanıtım amaçlı. Küçük bir makineyle çalışıyorduk, makine küçükken daha büyük bir makine aldık. Bunu KOSGEB’den istedik. KOSGEB de bize destek oldu. Şu anda onlar sayesinde işimizi geliştiriyoruz ve daha da büyütmeye çalışıyoruz” dedi.

verilen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu