Ekonomi

Kripto para yasası geliyor! İşte taslak: Alım-satım işlemleri…

Kripto piyasasını düzenleyecek yasa için çalışmalar hızlandı. Sektör temsilcilerine yorum için gönderilen taslağa göre, kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak yetkisiz olarak faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilerin sorumluları 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 10 bin yıla kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. günler. Konsey tarafından yetkilendirilmemiş kurumlarda kripto varlık alım, satım ve transferlerini yapanlara işlem tutarına 20 bin liraya kadar para cezası verilebilecek. Kripto para sektörü tarafından tartışılan sermaye piyasası kanununda kripto varlıkları ve kripto varlık platformlarının düzenlenmesine ilişkin önerilen değişikliğe göre, kripto para ve hizmet sağlayıcıların platformlarını yetkilendirme yetkisi SPK’ya bağışlandı. Konsey, platformlarda hangi kripto varlıkların alım satımının yapılacağını belirlemeye, alım satımı sonlandırmaya, alım satımı tamamlanan kripto varlıkları elden çıkarmaya yetkili olacak.

SİBERİ SALDIRI OLURSA

Projeye göre, Türkiye’de ikamet eden kişilerin kripto varlık alım ve satımını yönetim kurulu tarafından oluşturulacak düzenlemelere göre sadece yetkili kurumlar nezdinde yapmaları esas olacak. Platformların kendi hesap ve hesaplarına yapacakları işlemler bu kapsamda değerlendirilmeyecektir. Yurt dışında yerleşik kurumlarda müşteri alım satım işlemleri ve bu işlemlere ilişkin kripto varlık transferleri ancak yetkili kurumlar aracılığıyla yapılabilir. Projeye göre, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının üyeleri, siber saldırılar, teknik arızalar, operasyonel hatalar veya kripto varlık hizmet sağlayıcılarının üyelerinin neden olduğu suistimaller sonucu uğrayabilecekleri zararlardan, zararın ne kadar olabileceği ölçüsünde sorumlu olacak. dayatıldı. kusurlarına ve durumun gereklerine göre üzerlerine Kişisel sorumluluğa ilişkin hükümler uygulanacaktır.

Kripto varlık alım satım platformlarının faaliyet izinlerini aldıkları yıl itibarıyla, her takvim yılı için Kurul tarafından belirlenecek faiz gelirleri hariç tüm gelirlerin en fazla %10’u konsey bütçesine gelir olarak kaydedilecektir. SPK’nın nakit ödeme ve kripto varlık teslimi yükümlülüklerini yerine getiremediğinin veya yükümlülüklerini kısa süre içinde yerine getiremediğinin veya bunlara bakılmaksızın mali yapılarının ciddi şekilde zayıfladığının tespit edilmesi veya mali durumunun taahhütlerini yerine getiremeyecek kadar kötüleşmişse, mali yapılarının üç ayı geçmemek üzere uygun bir süre içinde güçlendirilmesini veya faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasını talep edecek; işletme lisanslarını kaldırmak; sorumluluğu tespit edilen memur ve çalışanların imza yetkilerini sınırlandırmaya ve kaldırmaya yetkili olacaktır.

zimmete para geçirmekten 20 yıl hapis

Projeye göre, işletme ruhsatı iptal edilen bir kripto varlık hizmet sağlayıcısı; Kanunda veya fiilen yönetim veya kontrolü elinde bulunduran fiili ortakların müvekkillerine zarar verdiği ve verilecek cezaların hapis ve adli para cezası olduğu da tespit edilmiştir. Buna göre, kripto varlık hizmet sağlayıcısının veya müşterilerinin, kaynaklarını doğrudan veya dolaylı olarak kendi çıkarları veya başkalarının çıkarları için güvenli çalışmayı tehlikeye atacak şekilde kullanarak kripto varlık hizmet sağlayıcısına veya müşterilerine herhangi bir şekilde zarar vermesi zimmete para geçirme olarak kabul edilir. kripto varlık servis sağlayıcısının. Bu fiilleri işleyenler 10 yıldan 20 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Projede ayrıca kripto varlıklarının zimmete geçirilmesi suçuna yönelik özel bir soruşturma prosedürü de belirlendi.

‘YABANCI HESAPLARIN TASFİYESİ İÇİN 6 AYLIK SON TARİH’

Taslağa göre kripto varlık alım satım platformu olarak faaliyet gösterenler, ikincil düzenlemeler yürürlüğe girene kadar yönetim kurulundan izin almadan faaliyetlerine devam edecek. İkincil düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önce yeni platform kurulmayacaktır. Yabancı kurumlarda hesabı olan Türkiye’de ikamet edenler, kolluk kuvvetlerinin uygulanmasından itibaren 6 ay içinde hesaplarını ve kripto varlıklarını tasfiye edecek. Onaylı kuruluşlar dışındaki cüzdanlardan onaylı kuruluşlara yapılan transferler, yönetim kurulu tarafından ilk faaliyet izninin verildiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde yapılabilir.

“HERKESİ DİNLEYİP KARAR VERECEĞİZ”

AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Twitter’da yaptığı “Kripto yasa tasarısını konuşuyoruz” başlıklı sohbetin ardından bugün Meclis’teki sohbete katılan sektör temsilcilerini davet etti. Elitaş, Hürriyet’e şunları söyledi:

“Konuşmaya tesadüfen girdim. Dinleyici olarak girdiğimi gören konuşmacılar bana konuşma daveti gönderdiler, ben de kabul ettim. Biraz geç katıldım ama onları dinleme fırsatım oldu. Mecliste toplumun tüm aktörlerini dinledikten sonra öneriyi sonuçlandırıp komisyona göndereceğimizi açıkladım. Bine yakın platformda katılımcılar vardı. “Burada hepinizi dinleme fırsatımız yok. ‘Bu konuya aşina olan 4-5 arkadaşınızı getirelim’ dedik. 5 kişi seçtiler. Meclis’te görüşeceğiz. Sanayi Bakanlığı’ndan genel müdürümüz ve akademisyen arkadaşlarımız gelecek ve 8 kişilik bir grupla toplantı yapacağız. Bu görüşmenin ardından Perşembe ve Cuma günleri Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüşeceğiz. (Özgürlük)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu