Ekonomi

Maaş desteği de var! Ayda 827 lira…

Kadınlar, sosyal yardım alanların yüzde 61’ini temsil ediyor. Kadınlar ayrıca gıda, enerji ve eğitim yardımlarından yararlanmaktadır.

MAAŞ DESTEĞİ VAR

Bunun dışında geliri olmayan ve güvenceli işi olmayan kadınlara da ücret desteği sağlanmaktadır. Bu maaşlardan ilki ölüm aylığı denilen ölüm aylığıdır. Bunun için ölen kişinin belirli bir süre sigortalı olması veya hak ettiği bir emekliliğe sahip olması gerekir. İkincisi, 65 yaş üstü geliri olmayan kadınlara yaşlılık aylığı bağlanıyor.

AYDA 827 AĞLAMA

Kadınların 65 yaşında emekli maaşı alabilmeleri için sosyal güvencelerinin (maaş, nafaka gibi) olmaması gerekiyor. Ayrıca, kişi başına düşen hane gelirinin Lit 852’den daha az olması bekleniyor. Bu şartları sağlayan kadınlara ayda 827 liret ödeniyor. Maaş talebi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlıkta) yapılır. Bunun dışında kadınlara sunulan bir diğer emeklilik türü de “ihtiyaç aylığı”dır. 170.000’den fazla kadın bu yardımdan yararlanmaktadır.

NEREYE BAŞVURU YAPILMALI?

Eşi ölen kadının malullük aylığı alabilmesi için aylık almamış olması ve eşinin ölümünden önce boşanmamış olması gerekir.

Yardımı alabilmek için hanede kişi başına düşen aylık gelirin 852 lirayı geçmemesi gerekiyor.

2 ayda bir 650 TL aylık ödeme için resmi ikametgâhının bulunduğu il/ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYD) başvurmanız yeterlidir. Başvuru için nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge istenmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu