Ekonomi

Memur emekli maaşında zam ne olacak? Bakan Nebati CNN Türk canlı yayınında konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ahmet Hakan’ın CNN Türk’te sunduğu “Tarafsız Bölge” programına konuk oldu. Bakan Nebati gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Korumalı mevduatı değerlendiren Bakan Nebati, “11,5 liralık dolarını TL mevduata çevirerek Merkez Bankası’na bağışlayanlar var. Şu an acı çekiyorlar mı? Çünkü dolar karşılığında TL alacaklar. Ama bugün 11.5 ya da Merkez Bankası 12 lire civarında olduğunu açıkladı. yine de bu süreçte bakın: dolara ne oldu, düştü mü, yükseldi mi, gitti mi? Gelip gelmemesinde bir sakınca görmedi” dedi.

“KAMU YETKİSİ YANINDA VE İZLENİYOR MU?” “

Ülkenin hareketlerini doğru serbest piyasa koşullarının dışında bulmadıklarını ve müdahalede bulunduklarını belirten Nebati, “Sürekli bize ‘Hiçbir şeyi kontrol etme, hiçbir şeye karışma’ diyorlar. Uzak dur, izle. Bir ülke, bir kamu otoritesi bir kenara çekilip seyreder mi? Serbest piyasa demek? Serbest piyasa değil, serbest piyasa belli kurallar dahilinde sağlanan iletişim ağını ve bu kurallar dahilinde hareket edebilmeyi göstermekle ilgili “Çıktığı zaman veya bir operasyon yapmaya kalktığı zaman halk oraya gidiyor. Önce biz bakarız. , sonra uyarıyoruz, sonra gereğini yapıyoruz” dedi. Bakan Nabati, “Her şey kontrolümüz altında.

“HİÇBİR ŞEKİLDE MÜDAHALE YOK”

20 Aralık’ta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Nebati, “3 aydır Türkiye’nin makroekonomik gerçeklerine uymayan tamamen suni bir fırtına esti. Bu fırtına estikçe dolar yavaş yavaş yok oldu. 18 liraya geldi. Başkanımıza “ekonomik manifesto” diyorum ve 20 Aralık’ı kaydediyorum. Kabine görüşmelerinden sonraki performansı Manifesto, doları 18 liretten 11 lirete yükseltti. Kim ne derse desin kimse müdahale etmedi. Ne Merkez Bankası ne de dolaylı kanal müdahale etti. “Diyorsa ispatlasın. O gece herhangi bir müdahale olmadı. Vatandaşın kendisi, birkaç sitesi kilitlendi. İlginç bir şey oldu, bir yarışa girdiler ve döviz bozdurmak için ellerinden geleni yaptılar” dedi. .

‘DAVA AÇ’

Bakan Nureddin Nebati, muhalefetin ekonomiye ilişkin yorumlarını şu sözlerle eleştirdi:

“Merkez bankası başkanı olan bir insan ‘artık fiyatlar düşüyor, alım zamanı’ derse hayatının en büyük hatasını yapmış olur. Bizim için en büyük başarı şudur: Bak, sana yol gösterenler sorun değil. Onun sorunu başka bir şey. Kendini milliyetçi takdim eden biri, kendi parasının yabancı paralara karşı düşmesinden faydalanabilir mi? Ama bundan faydalandılar ve küçükleri yaktılar. Şimdi miniklere diyoruz ki “Bir daha dolandırılmayacağınızı garanti ediyoruz. İster TL, ister dolar, ister euro ile kalın, nerede?”, Kalırsan kal. Küçükler için bir şey söyleyeyim, küçükler biraz para kazanmaya gitti. İnsanlar oraya sadece koruma arzusuyla gitmediler. Koruma dürtüsüyle gidenler: “10 liraya aldığım şey 15 liraya çıktı, param gittiği için onu dövize çevireceğim” diyenler de oldu: “Özellikle alışveriş yapanlar için yani. internet üzerinden. Farklı şeyleri motive ettiler. İnsanları motive ettiler, yapmaya başladılar. Şu anda. , Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan hiç kimsenin döviz geliri yoksa dövizle borç para alması mümkün değildir. Bu, bu kişilerin kendilerini koruyamadıkları anlamına gelir. Bilirsiniz, medya, sosyal medya trolleri, bot hesapları vb. Siyasi temsilciler ve öğretmenler var. Üniversite hocaları var. Hangi üniversite hocasını gösterirseniz gösterin Türk modelinde, özellikle Türk modelinde ayaklarını gösterdiler. Bireysel yatırımcılar diyorum. Beni suçluyor mu? Tamam dedim 3 ay ‘bu bir balon, tuzağa düşme’ dedim. Kimi takip ettiysen, seni kim yönettiyse aynı kişi yazdı: “Öldük, bitirdik, yandık, dolar 20 liraya gidiyor”. Kendilerine zarar veren tüm vatandaşlara açık bir çağrıda bulunuyorum. Twitter’da, sosyal medyada, basın toplantılarında, grup toplantılarında “Değişiklik iyidir, önleminizi alın” diyen herkes şikayette bulunsun. Sizi yanılttılar, dava edin, adalet yerini buldu, bakın ne oluyor.”

“KATILIM 59,8 MİLYAR TL’YE ULAŞTI”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vadeli mevduatlara parasal koruma getirilmesinin ardından hissenin 59,8 milyar Litre olduğunu söyledi. Vatandaşların dolar mevduatlarında ne kadar paraları olduğu sorulduğunda Nabati, “Şimdi 169’dan 162 milyar dolara düştü. Dolayısıyla bir cazibe var. Miktar ne kadar düşükse, o kadar iyidir. İşte istediğimiz bu. optimal noktaya ulaşır. Görüyorsunuz ki bir süre sonra kaybolmaya başlıyor. Bizim için önemli olan TL’lerin dövize geçmesini engellemekti. Önledik, büyük bir başarıyla oluyor. İkincisi, dövizi olanlar bozdurup TL mevduat hesabına aktardılar, çok iyi gidiyor. Şimdi daha iki gün önce televizyonda “Ben şovdaydım, farklı bir rakam ifade ettim, bugün farklı bir rakam ifade ediyorum. Yarın çok farklı olacak İki gün önce bu rakam 39’du” dedi.

“EKONOMİ GÖZLERDEKİ IŞIKTIR”

Bakan Nebati, Ahmet Hakan’ın TRT’de katıldığı canlı yayında bir soruda söylediği “Gözlerime bak” ifadesiyle ilgili sorusuna yanıt verdi:

“Gözler aynadır, ruhun aynasıdır. Göz her şeyi söyler, insan mutlu olsun, mutsuz olsun, gözlerinden okuyabilirsiniz. Gözlerin içine bakmaktan korkmayın. Biriyle konuşurken bile. 3 yaşında, eğilip gözlerinin içine bak.Bize ilk söylenen bu oldu.Bize sayılar soruldu.Benim enerjimi görsen,enerjimi hisset.Ekonomi rakamlar demek değildir.İşte bunlar Rakamlarla açıklayayım beni dinler misiniz canınız sıkılır ikincisi her zaman diyen bir şey güven bana güvenebilir misin siyasi iktidara güvenebilir misin bakana güvenebilir misin ? başkan konuşuyor tedbir paketini sunuyor sabah dolar 11 lira güveni göstereceksin ekonomi göz kamaştırıyor bir şey demesine gerek yok dükkâna gireyim Bir tüccarın gözlerine bakın, AKP’ye mi oy verdiğini yoksa karşı mı olduğunu gözlerinden görebiliyorum. Bak şimdi senin gözünden görüyorum; Bence notları iyi.”

Bakan Nebati, iş dünyası ve bankacılık sektörü ile yaptığı görüşmelere değinerek, “Bizim kararlılığımızı gördüler. Bu yolda geri adım atmayacağız. Şu anda ekonominin yönetiminde tam bir uyum var. kayıt edilmiş.

“FİNANS SAHAYA GİDERSE ZOR OLACAK”

Kamu otoritesi hissedilmediği anda ülkenin çökeceğini belirten Nebati, “Hata yapanlar varsa Ticaret Bakanlığı bunları tespit etmeye çalışıyor zaten. Diğer alanlarda Tarım Bakanlığı, belediyeler, valilikler kararlar aldı. Gaspçılar şimdi tespit edildi. Fahiş anlaşmalara karışan insanlar, ikisinin Ticaret Departmanından küçük bir para cezası ile kurtulacağını düşünüyor. Ondan sonra işin finans kısmı devreye giriyor. Bir bildirim alıyoruz. Bu da vergi denetiminden kullanımına kadar diğer tüm enstrümanların Türk ekonomisinin en korkulan alanı olacağı bir alan yaratılmış demektir. Bu finans. “Bizi zorlama” dedim. ‘

2022’nin istikrarlı bir yıl olacağını bildiren Bakan Nebati, aylık enflasyonda kademeli düşüşlerin olacağını, 2023’e girişte enflasyon olmayacağını ve bu anlamda pozitif bir kısır döngüye girildiğini söyledi.

YÖNETİCİ EMEKLİLİK MAAŞINDAKİ ARTIŞ NE OLACAK?

Bütçemizi gözden geçirip ona göre karar vereceğiz. Fiyatlar kabineye verilir, maliyetler belirtilir. Bütçeye etkisi görüşülür ve Cumhurbaşkanımız kararı açıklar.

Caner ÜNVER / ANKARA (DHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu