Ekonomi

Merkez Bankası’ndan önemli adım! ‘Dijital Türk Lirası’ hamlesi…

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödeme altyapısının tamamlayıcısı olan Türk Lirası’nın dijital dolaşımının olası katkılarını araştırmaya devam ediyor. Kavram Kanıtı çalışmasının tamamlanmasıyla başlayan süreç, merkez bankasının teknoloji paydaşlarından gelen girdilerle sürdürdüğü Türk Dijital Lirası Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) projesi kapsamında bir sonraki adımı attı.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge Projesi’nin teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri, teknoloji oyuncularının katılımıyla yakın işbirliği içinde yürütülecek. Bu anlamda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili Mutabakat Zaptı imzalamış ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştur. Proje ile ilgili stratejik ve kritik teknolojilerin ön testlerinin gerçekleştirileceği ilk fazın sonuçları ışığında platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanıyor.

İlk fazın pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB’de “dijital Türk lirası ağı”nın prototipi oluşturulacak ve teknolojik oyuncularla yakın kapsamlı, kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak, daha geniş ve kapsamlı pilot katılım testlerinin gerçekleştirileceği diğer aşamalar başlatılacaktır. Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında blockchain teknolojisi, ödeme sistemlerinde dağıtık yapıların kullanımı, sistemlerle entegrasyon, anında ödeme gibi konularda çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanıyor.

TCMB’nin dijital Türk Lirası tedavülüne ilişkin kesinleşmiş bir kararı bulunmamaktadır. Tüm çalışmalar deneysel Ar-Ge faaliyetleri esasına göre yürütülmektedir. Çeşitli teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari konfigürasyonlar tamamlandıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk Lirası’nın ekonomik, yasal ve finansal gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağının belirlenmesi amaçlanmaktadır.

İlk aşamanın sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu