Ekonomi

Mevduat nedir? Vatandaşlar Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatı’na yöneliyor! İşte bankaların faiz oranları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomik tedbirlerle birlikte döviz kaçışı devam ederken vatandaşlar mevduata yönelmeye başladı. Dolar kuru 18 liradan 10 liraya düştü. Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine göre tasarruf yapmak isteyenler mevduat faizini tercih ediyor.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. TL Korumalı vadeli mevduat ürünü ile dolar ve euro bazında önemli kayıplar kaydedildi. Döviz kurunun %40’tan fazla düşmesinin ardından dolar 18 liretten 10 lirete, euro 20 lireden 11 lirete düştü.

Bu gelişme ile birlikte Döviz Korumalı TL Vadeli Mevduat ürünü lansmanı yapılmıştır. Vadeli mevduat faizi ve kur farklarının 90 gün ile 1 yıl arasında değişmesi durumunda aradaki farkın hesaba aktarılmasına karar verildi.

Böylece Türk lirasına olan talepte keskin bir artış görüldü. Ayrıca döviz korumalı TL vadeli mevduatı tercih edenlere stopaj uygulanmamasına karar verildi.

PARA KORUMALI TL ZAMAN DEPT NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan parasal korumalı TL vadeli mevduatlar ile dolar kuru farkı hem mevduat faizi hem de vade sonundaki kur farkı olarak mudi hesabına ödenmektedir.

Örnek olarak, TL Korumalı Vadeli Mevduat’a 100.000 liret yatırılmıştır. 100.000 liret hesabı açarken doların 10 lire olduğunu varsayarsak, 100.000 lire ile 10.000 dolar elde edilebilir. 90 günün sonunda dolar kurunun 11 lira olduğunu varsayarsak, 100.000 lira aslında vade sonunda 110.000 liradır. Aradaki 10 bin lira fark ile mevduatın faizi böylece mudinin hesabına aktarılır.

VATANDAŞLAR BORSA BÜROLARINA KOŞUYOR

Döviz korumalı TL vadeli mevduatların kur farkı, stopaj istisnası ve mevduat getirisini duyan vatandaşlar, dövizlerini yastık altında bozdurmak için döviz bürolarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Dolar ve euro yüzde 40’tan fazla düşüş kaydetti.

BANKALARIN VERDİĞİ FAİZ ORANLARI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu