Ekonomi

Ödemeler arttırıldı! 4.253 lira hesaplara yatırılacak

İşbaşı eğitim programı öğrencileri hem eğitim hem gelir kapısı oldu. Öğrencilere günlük 112 liralık gidecek. Programa işe yarayacak. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberi…

Hükümet bu yıl da işbaşı eğitim programlarıyla 500 bin gence gelir kapısı pompalar. Aktif iş gücü programlarının kapsamı genişletilirken, program kapsamında yapılan ödemeler de artırıldı.

Buna göre iş gören işbaşı eğitima günlük 164 lira, indirimli fiyatı da 82 lira verilecek. Programa katılarak iş yerine 26 gün sürecek net asgari ücret öğrenecek 4 bin 253 lira kazana.

SGK ÖDEMELERİ TÜRKİYE İŞ KURUMU’NCA KARŞILANIYOR

İş Kurumu’nca aktif iş gücü programlarından bu yıl 500 binin üzerinde gencin faydalanması hedefleniyor. İşsizliğin gidişinde önemli rol programlarının çoğu genç işlerde iş başında olan eğitim programlarında yer alıyor.

Program kapsamında, işe yaramayan personel iş maaşı ödenirken Türkiye İş Kurumu maaşı alıyor.

Nitelik iş gücüne sahip olan işverenlere, işe alımda isabetli karar vermeme şansı verenlerden alacaklarından faydalananlara. Programdan yararlananların maddi fayda sağlamakta fayda sağlıyor.

İŞVERENİN YAKINI KAPSAM DIŞI

Programa İŞKUR’a İşyerindeki işsiz, 15 yaşındaını tamamlamış, işverenin birinci, ikinci sondan yakını ya da eşi olmayan, sezon öncesi üç yaşında çalışan işverende çalışanan

Öğrenciler, dönüştürülebilir sigortalı olanlar ve verilen öğelerde bulunanlar da bu programlara katılabiliyor. Eğitim fiyatlarına yönelik planlamalar hakkında ayrıntılı bilgi değerlendirme bilgileri.

İŞKUR ORGANİZE EDİYOR

Programa İŞKUR organize etme, başlatma için kurumdan talepte bulunuyor. Talebi uygun okul okullarında mevcut istihdamlarının yüzde 10’una kadar hakkı tanınıyor.

En az üç ay içinde bu kontenjan içinde yer alan içerikli donanıma sahiptir. Sürenin bu kadar en az yüzde 50’si olmak üzere, yine en az program yerleştirmeye alınacak.

HAFTALIK 45 SAATI GEÇMEYECEK

İşbaşı programı imalat, bilişim alanında en fazla 6 ay, “eğitim de 3, siber geliştirme, uygulama gibi uygulamalar ise 18-29 yaş arası uygulamalar için uygulanıyor. Programlar günde en az 5 ve 8 saat olmak üzere 6 gün, saat 45’te geçmeyecek şekilde planlanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu