Ekonomi

Sınavı geçene 10 bin lira maaş! Başvuru için…

Yerli ve yerli insansız hava araçlarının (İHA) savunma sanayinde elde ettiği üstün başarılar, vatandaşların bu alana olan ilgisini her geçen gün artırıyor. Düğünler, fuarlar, spor etkinlikleri, tarım, inşaat, enerji, madencilik, telekomünikasyon gibi birçok sektörde kullanılan ve “drone” olarak da adlandırılan bu araçların hem eğlence amaçlı hem de küresel pazardaki hacmi 30 milyar dolara yaklaştı. . , ve Türkiye’deki hacim 50 milyon dolara yaklaşıyordu. İşin en önemli kısmı ise 500 gramın üzerindeki bu tür araçları satan, satın alan, üreten ve ithal edenlerin Sivil Havacılık’a kaydettirmesi gerekiyor.

SAYI HER GÜN ARTIYOR

Kayıt işlemi hem Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün iha.shgm.gov.tr ​​adresinden hem de e-Devlet’ten yapılmaktadır. Bu cihazları tescilli olarak uçurabilmek için İHA pilot sertifikası (drone lisansı) alınması gerekmektedir. Normalde 480 TL olan bu amatör pilot sertifikası ücretsiz olarak verilmeye başlandı. Bunu yapmak için önce iha.shgm.gov. tr girmeli ve bir kayıt oluşturmalısınız. Hemen ardından, aldığınız kod ile telefonunuzu ve e-posta adresinizi onaylıyorsunuz. Bu onay aşamasından sonra bağlantıyı kesip şifrenizle yeniden bağlanıyorsunuz. Ardından İHA pilot kayıt uygulamasında İHA-1 Sportif/Amatör lisans tipini seçip 20 soruluk online sınava giriyorsunuz. Başarılı olursanız, lisansınızı hemen alacaksınız. Geçen yılın eylül ayında drone pilot lisansına sahip kişi sayısı 567.000 65’e yükseldi. Bu yıl bu sayının ikiye katlanması bekleniyor.

4 TİP ARAÇ VARDIR

Drone’lar yani drone’lar 4 gruba ayrılmaktadır. Şunlar; Ağırlığı 500 gram ile 4 kilogram arasında olan ‘İHA 0’, 4 kilogram ile 25 kilogram arasında olan ‘UAV 1’, 25 ile 150 kilogram arasında olan ‘İHA 2’, 150 kilogram ve üzeri olan ‘UAV 3’. İHA 0 için 12 yıl, İHA 1 için 15 yıl sınırlaması vardır. Diğer cihazları kullanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve sabıka kaydınızın temiz olması gerekmektedir. Yetkisiz insansız hava aracı uçuranlara 1.803 liradan 18.000 liraya kadar para cezası verilecek.

TERCİH EDİLEN MESLEK

Dijital dönüşümün inanılmaz bir şekilde yaşandığı bu süreçte “drone pilotluk” da en popüler meslekler arasında yerini aldı. Elektrik direklerinin kontrolünde bile kullanılan bu tür cihazların sayısı arttıkça pilot ihtiyacı da artmaktadır. Şu anda drone pilotunun maaşı 5.000 ile 10.000 TL arasında değişiyor. Drone’ları olmayan binlerce insan zaten lisanslarını aldı. Bunlar arasında kadınlar da büyük yer tutuyor. Pilotaj eğitimi ortalama 36 saat sürmektedir. Bu eğitimi veren kuruluşların listesi Sivil Havacılık web sitesinde de mevcuttur.

Son dönemde teknolojisi hızla gelişen bazı yeni nesil drone’ları sizler için derledik:

DJI MAVIC HAVA

2.570 gram ağırlığında ve 84 derece görüş açısına sahip olan bu uçağın uçuş süresi 34 dakikadır. Saatte 68 km hıza çıkabilen cihaz, 48 MP çözünürlükte 4K fotoğraf ve video çekebiliyor. Havada asılı kalabilen, engellerden kaçabilen ve takip edebilen cihaz, katlanabilir tasarımıyla da öne çıkıyor. Fiyatı 20.000 TL’dir.

AUTEL EVO 2 750

1 gram ağırlığındaki bu cihaz, 8K video kalitesinde videolar ve 48 MP fotoğraf çekebiliyor. 12 yönlü 360 derece engel tanıma sensörü ile gelen cihazın uçuş süresi 40 dakika. Rotayı otomatik takip edebilen GPS ve SD karta sahip bu cihazın fiyatı 20.000 TL olarak belirlendi.

HUBSAN ZINO PRO PLUS

8 kilometre uçuş menzili ve 43 dakika uçuş süresi olan drone, 4K 30FPS görüntü kalitesi ile donatıldı. 800 gramlık araç, tek yönlü bir engel sensörü ve özel bir rüzgar geçirmez koruyucu ile donatılmıştır. Değiştirilebilir lensi ile göz dolduran bu fotoğraf makinesinin fiyatı 5.000,499 TL.

FALCON V-COPTR

50 dakika uçuş ve 7 kilometre menzil sunan cihaz, 4K 60 FPS (frame per second) görüntü sunuyor. 760 gram ağırlığa sahip drone, katlanabilir yapısıyla da öne çıkıyor. 8 GB dahili depolama kapasitesi SD kart ile 256 GB’a kadar artırılabilir. 3 yollu engel sensörlü cihazın fiyatı ise 24.000.999 TL.

ÇORBE TABAN

6,5 kilogram ağırlığındaki bu araç 4 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. 3000 metre irtifa ve 40 dakika kesintisiz uçuş imkanı sunan drone, hem endüstriyel çalışmalar hem de arama kurtarma ekipleri için ideal. 30X optik zoom, termal görüntüleme ve 3D modelleme yapabilen cihazın kanatları da içe doğru katlanabiliyor. Fiyatı 102.000 TL’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu