Ekonomi

Son dakika: Brent petrolün varili son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü

Dün günü 77.23$ seviyesinde kapatan Brent ham petrolü, gün kapanışına göre %2.34 artışla 79.04$’ı vurdu. Böylece Brent petrolün varil fiyatı Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Aynı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 75,72 dolardan alıcı buldu.

Geçtiğimiz ayın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde Meksika Körfezi’ni vuran Ida Kasırgası’nın neden olduğu arz kesintileri ve ülkenin ham petrol stoklarının Ekim 2018’den bu yana en düşük seviyesine düşmesi nedeniyle petrol fiyatlarındaki yükseliş son 5 haftadır devam ediyor. .

Bu kapsamda uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler firması Goldman Sachs, bu yıl için petrol fiyatı tahminini varil başına 10 dolardan 90 dolara yükseltti.

Fiyat revizyonunda, salgının Delta varyantının ardından düşen akaryakıt talebinde beklenenden hızlı toparlanmanın yanı sıra, ABD’deki ham petrol stoklarının azalmasıyla dünya arzının daralması da önemli rol oynadı. .

Uzmanlar, doğalgaz fiyatlarındaki rekor artışın da petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketleri desteklediğini söylüyor. Söz konusu artışın alternatif yakıtlara olan talebi artırması beklenirken, kış aylarında gaz tedariğinde yaşanan sorunlar nedeniyle elektrik şirketlerinin üretimde gaz yerine petrol kullanabileceği belirtiliyor.

AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu