Ekonomi

Son dakika haberi: Mezar kadar odanın kirası 900 TL!

İşte Milliyet’ten Ozan Ömer Kaduker’in haberi…

Kendimi İstanbul’da üniversite mezunu olarak tanıttım ve 3 gün kalacak yer aradım. Ancak uygun bir yurt veya ev bulamadım. Çoğu emlakçının gösterecek daireleri bile yoktu. Evler çok kötüydü.

Üniversitelerden yüz yüze eğitime geçişle birlikte şehirler arası öğrenci göçü başlamıştır. Uzaktan eğitim döneminde evlerini ve yurtlarını boşaltan öğrenciler, döndüklerinde barınacak yer bulamadılar. İki ya da üç kat daha fazla maaş vermeye razı olsalar bile, özellikle üniversitelerin yakınındaki mahallelerde kiralık ev veya yurt bulmak neredeyse imkansız hale geliyordu. Öğrencilerin yaşadıklarını yaşamak için kendimi İstanbul’da üniversite kazanmış ve 3 gün kalacak yer arayan bir öğrenci olarak tanıttım. Yaşadıklarıma inanamadım. Ev ya da yurt bulamadım çünkü bütçem dahilinde yaşayabilirim. Kelimenin tam anlamıyla sokaktaydım.

Emlakçılar, vitrinlere bir kira duyurusu asmadan evlerin dolu olduğunu söyledi.

GÜNEŞSİZ EVLER

Önce 1000 TL bütçemi buldum ve emlakçı ve yurt sitelerine baktım. Araştırmalarıma ulaşım kolaylığı ve birçok üniversiteye yakınlığı nedeniyle Şişli, Kağıthane bölgesinde başladım.

Ancak merkezde hiç bir yerde 1000 TL’ye ev bulamadığım için bütçemi 1500 TL’ye çıkararak emlakçılara gittim. Çoğunun kiralık dairesi yoktu, pencereleri boştu. Hepsine telefonumu verdim ama 3 gün geçmesine rağmen emlakçıların hiçbiri geri dönmedi. Belirlediğim fiyatın üzerine çıkmak zorunda kalarak ve uzun uğraşlar sonucunda birkaç emlakçıdan kiralık daire bulabildim. Ama bulduğum şey 1 + 0, 1 + 1 gibi çok küçük daireler. Ayrıca girişin birkaç kat altında, kot pantolon 2-3 ve güneş almıyor. Emlakçılar biraz daha iyi bir evde yaşamak için 2500 TL feda etmem gerektiğini söylediler.

Ortak banyo ve tuvaletteki sıva nemden düşmüş ve çok kirliydi.

YILDA 50 BİN TL’YE KADAR

Ev arayışım hüsranla sonuçlanınca rotamı yurtlara çevirdim. İstanbul’da her zevke uygun yurt bulmak mümkün. 3 öğün yemek, servis, spor salonu, çamaşırhane gibi otel konforunda hizmet verenlerin maaşları yıllık 50.000 TL’ye kadar çıkıyor. Ortalama bir yurtta kalabilmek için en az 20-25.000 TL fedakarlık yapmak gerekiyor. Aylık 2000-2500 TL demek. Ayrıca bu parayı bağışlamayı kabul etmeme rağmen birçok yurt yer olmadığını söyleyip beni merkezden uzaktaki şubelerine yönlendirdi. Diğerleri sadece tek kişilik odalar için yer olduğunu ve bu odaların daha pahalı olduğunu belirtmişlerdir.

TUVALET ÜZERİNDEKİ SIVA NEMLENDİRİLMİŞTİR

Bütçemi aştığı için daha ucuz bir pansiyona gittim. Sonuç olarak ‘Apartman, Pansiyon, Öğrenci ve Bekar Evi’ adında farklı yerler buldum. İlk aradığım kişiler bir ay sonra tüm yataklarının dolu olduğunu tekrar aramamı istediler.

Memur, cam ve TV istesem ücretin 1150 TL’ye düşeceğini söyledi. Aynı pansiyonda 12 kişiye kadar odalar var ama hepsi dolu. Geri kalan öğrenciler, çalışanlar ve bazıları yabancı uyruklu. Banyo ve tuvalet ortak kullanım içindir ancak banyodaki sıva düşmüş ve çok kirlidir.

bir elektrik panosunda ” Öğrenci, tek kişilik konaklamaİlanla birlikte bulduğum ikinci daire ulaşım açısından çok zıt bir konumdaydı. Dairenin girişinde tekstil atölyesi ve çay salonu vardı. İçeride ve dışarıda ne olduğunu kontrol etmek mümkün değildi ve hiç de temiz görünmüyordu.

TOMB GİBİ ODA 900 TL

Çağlayan’da başka bir daireye gittim. Tek kişilik odada sadece bir yatak ve bir dolap vardı. Sözde havalandırmalı oda çok küçük bir pencereye sahiptir ve bitişik binanın duvarından sadece 10 inç uzaktadır. Bu nedenle hava akımı olmaz. Aynı dairede 2, 4, 6 kişilik seçenekler de mevcuttur. Ranza sistemiyle yapılan odalarda öğrenciler kadar çalışanlar da kalıyor. Üçüncü yatakhanedeki tek kişilik yatak odasına koridordaki havalandırma açıklığı ile hava akışı sağlanmıştır. Bu dairelerde ayrıca ek bir ücret karşılığında çamaşırhane, ütü ve ortak mutfak olanakları gibi olanaklar mevcuttur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen aylık 900 liraya mal olan odaların çoğu dolu. Bir yer bulmak istersem acele etmem gerektiği konusunda uyarıldım.

DİĞER ŞEHİRLERDE KİRALAR DA PAHALI

Türkiye genelinde yurt fiyatları ve kiraları arttı. Son bir yılda öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı illerde kiralarda yüzde 20 ile yüzde 50 arasında artış olurken, yurt fiyatları en az yüzde 20 arttı. Ankara ve İzmir’de özel yurt ücretleri 18.000 TL ile 35.000 TL arasında değişmektedir; Eskişehir’de 17.000 TL’den 30.000 TL’ye, Çanakkale’de 16.000 TL’den 25.000 TL’ye; Antalya’da 18.000 TL ile 35.000 TL arasında değişmektedir. Öğrencilerin yaşadığı bölgelerde kiralık ev fiyatları İstanbul’da 1.500 TL ile 5.000 TL, Ankara’da 1.500 TL ile 2.500 TL, İzmir’de 1.200 TL ile 2.500 TL arasında değişmektedir; Eskişehir’de 850 TL’den 1.200 TL’ye; Çanakkale’de 700 TL’den 1.300 TL’ye; Antalya’da 1.200 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir.

GAYRİMENKUL KONUŞULAN

Emlakçılar, kiralık daire piyasasının son dönemde oldukça hareketli olduğunu söylerken, salgın nedeniyle inşaatın durdurulması ve öğrencilerin boşalttığı evlere yabancıların yerleştirilmesi gibi en önemli nedenleri açıklıyor. Daire kiralamak isteyenlerin numaralarını yazıp aynı gün içinde evi teslim ediyorlar. Bazı kiracılar evi görmeden emlakçının hesabına depozito yatırıyor.

Bu konuda konuştuğum emlakçılar bana şunları söyledi:

Yunus Aydın: 2013 yılından beri Mecidiyeköy’de emlakçıyım ve hiç böyle bir durum görmedim. Geçen sene öğrenciler gidince evleri yabancı müşterilerle doldurduk. Bu yıl öğrenciler geri geldi ama artık ev bulamıyorlar. Bulanlar iki katını ödemelidir.

İsmail Taşpınar: İki yıldır yeni bina yapılmadı. Yeni evler inşa edildikçe yolunda gidiyor, ancak yine de o kadar düşmüyor. Bugünlerde kiralar pahalı olduğu için öğrenciler apartman kiralıyor ve yönetimden uzak duruyor.

Memduh Alkoyun: Yabancılar aşırı kalabalık olmayı kabul ettikleri için 1000 TL’lik bir yere 2000 TL verebilirler. İzzetepaşa’da 1000 TL değerindeki ev 2000 TL oldu. Geçen haftadan bu yana giren tüm daireler gitti. Reklam bile yapmıyoruz, pencerelerimiz boş.

Coşkun Kaleli: Yabancılardan gelen yoğun talep nedeniyle yerlilere hitap edemiyoruz. Aynı zamanda ev sahipleri için de geçerlidir. Öğrenciler boşta kaldı, emlak piyasası fırladı. 2000 TL’lik daireler 4000 TL oldu. Mobilyalar 5000 TL’ye kadar çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu