Ekonomi

Son dakika: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan rezerv ve enflasyon açıklaması

TCMB Başkanı ahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın ekonomik toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Kavcioğlu, Kavcıoğlu, “Rezervlerdeki iyileşme bizim öngörülerimizle uyumlu. Rezervlerimiz 115-120 milyar dolar seviyelerine ulaştı” dedi. Enflasyon görünümünü etkileyen geçici faktörlerin kısa vadede etkisini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz” dedi. dedi.

TCMB Başkanı ahap Kavcıoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

Türkiye, olumlu para, maliye ve maliye politikalarının yanı sıra aşılama programlarında ilerleme kaydeden ve yatırıma, üretime ve kullanıma olumlu yansıyan salgını kontrol altına almayı başaran ülkeler arasında yer alıyor.

Gelişmekte olan ekonomilerle karşılaştırdığımızda Türkiye ekonomisinde enflasyon, rezervler ve risk priminde iyileşmeye yer olduğunu görüyoruz.

2021 Mayıs ayı itibarıyla kısa vadeli dış borcun 25,7 milyar ABD doları azalarak 1.119,2 milyar ABD dolarına düşmesi dış borç göstergelerine olumlu yansıyacaktır.

Önümüzdeki dönemde kamu ve özel sektör borcuna ilişkin gelişmeler tüm dünyada giderek daha fazla gündemde olacaktır.

“GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE GÖRE İYİ DURUMDAYIZ”

Türkiye borç açısından tüm kategorilerde gelişmiş ülkelerden önemli ölçüde ayrılıyor ve gelişmekte olan ülkelere göre daha iyi durumdayız.

Reel sektörün borç içinde olması sadece olumsuz bir durum değil, reel sektörün borç refinansman oranı oldukça yüksek.

Yine vaka sayısını artıran viral varyantlar, salgında belirsizliğe neden oluyor.

Türkiye, Almanya ile birlikte İngiltere ve AB ülkelerinden daha iyi performans göstermekte ve vaka sayısının görece az olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye aşı konusunda çok iyi sonuçlar alıyor.

Diyelim ki büyüme performansımız birçok ülkeyi geride bıraktı ve OECD’de en büyük ikinci ülke olduk. Yıllık büyümenin arkasındaki itici gücün makine-ekipman olduğunu görüyoruz.

Öncü göstergeler, iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talep kaynaklı güçlü seyrini koruduğunu göstermektedir. Hizmetler ve turizm sektöründeki toparlanma istikrarı sağlıyor.

Hizmet ve perakende sektörlerinde önemli bir gelişme görülmektedir. Şirketlerimizin yatırım ve istihdam eğilimleri çok yüksek seviyelere ulaştı. Güçlü yatırım trendini görmekten mutluluk duyuyoruz.

Krediye erişimde önemli bir sorun olmamasına rağmen, kredi limitine erişimde yüksek faiz oranları bulunmaktadır. Yüksek frekanslı veriler, açıklığın etkisiyle işgücü piyasasında bir toparlanmaya işaret etmektedir.

“SON ÇEYREKTE ENFLASYONUN DÜŞECEĞİNE İNANIYORUZ”

Sanayi ve inşaatta artan istihdamla birlikte tarım dışı istihdam, salgın öncesi seviyeleri aştı. Önümüzdeki dönemde hizmet sektöründe salgın öncesi istihdamın önüne geçilmesini bekliyoruz.

Ağustos ayı geçici dış ticaret verilerine göre özellikle Avrupa’ya yapılan ihracatın oldukça güçlü olduğu görülmektedir.

Turizm faaliyetlerinin yeniden başlamasına ilişkin olumlu sinyaller alıyoruz. Yılın ilk yarısında dış ticaretteki reel denge oldukça belirgindir. Enflasyonun son çeyrekte düşüş trendine gireceğine inanıyoruz.

ÜFE ile TÜFE arasındaki fark son zamanlarda birçok ülkede uzun vadeli ortalamanın oldukça üzerindedir. Rezervlerdeki iyileşme öngörülerimizle uyumludur. Rezervlerimiz 115-120 milyar dolar seviyesine ulaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu