Ekonomi

Trafik cezalarıyla ilgili emsal karar: Ödemeden önce mutlaka…

Müvekkilinin duruşması için Amasya’ya giden avukat Nazan Akça Subaşı, 70 kilometre hız sınırını aştığı için 314 lira para cezasına çarptırıldı. Söz konusu hız sınırının 79 kilometresini aştığı için yaptırım riskini göze aldığını gören Subaşı, kendisi için düzenlenen yaptırım raporuna itiraz ederek Amasya Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme, söz konusu iddiaya ilişkin kararını 3 ay sonra verdi. Kararla birlikte verilen idari para cezası da kaldırıldı. Kararda cihazda kalibrasyon hatası olabileceği belirtildi:

ADALET İLKESİ

“Aracın 79 kilometre hızla seyahat ederek saatte 2 kilometrenin %10’luk maksimum hız sınırını aştığını ve hızının düşük olduğunu göz önünde bulundurarak; EDS cihazları kalibrasyon hatası, ışık ve metal yoğunluğu nedeniyle bu hız limitlerini yanlış ölçebiliyor; Olaydaki hızlanma miktarının makul bir miktar olduğu, mahkeme kararlarına göre bu kadar küçük bir hızın makul sayılabileceği ve yaptırımının hakkaniyet ilkesine aykırı olacağı anlaşılmaktadır. ”

15 GÜN DURUMUNDA DİKKATLİ OLUN!

Cezanın bozulmasını beklemediğini belirten avukat Subaşı, “Mahkemenin fizik kurallarını açıklayarak bu kadar iyi bir gerekçeyle bozmasını beklemiyordum. Kesinlikle emsal teşkil edebilecek bir karar olduğunu düşünüyorum. Hüküm size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde sulh hakimlerine başvurmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu