Ekonomi

Turist bu yıl bereketi ile geldi! Harcamaları arttı…

Dükkanlarda çok sayıda turist var. Pandemi sonrası turist sayısı geçmişe göre azalsa da son dönemde turist hareketliliği hissedilmeye başlandı. Rusya, Ukrayna ve Ortadoğu ülkelerinden insanlar alışveriş için uyuşturucu kullanıyor.

Milliyet’in haberinden; Kiralama ve mülk yönetimi hizmetleri şirketi Jones Lang LaSalle’nin (JLL) eş CEO’su Dora Şahintürk, pandemi nedeniyle ülkemize gelen turist sayısının azalmasına rağmen, bölge sakinlerinin harcamalarının arttığını söyledi.

Şahintürk, “2019’da kişi başı harcama 666 dolar iken 2021’de 739 dolara yükseldi. Yemekhanelerin açıldığı ve AVM’lerin tam hizmet vermeye başladığı 1 Temmuz itibariyle turist sayısında ciddi bir artış oldu. önceki aylara göre gözlemlendi. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinin alışveriş merkezlerinde turist ilgisi yoğun” dedi.

EN DÜZ

Türkiye’nin pandemiye rağmen hala en çok turist alan ülkelerden biri olduğunu kaydeden Ahintürk, şunları kaydetti:

“Avrupalı ​​turistlerin denizcilik, doğa ve kültür turizmi ile büyük şehirlerde Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık ve inanç turizminde ise tüm dünyayı baştan çıkarma imkanımız var. Turist harcamalarının dağılımında en yüksek payı yüzde 26 ile yeme-içme, yüzde 12 ile konaklama ve yüzde 8 ile sağlık aldı. Kur farkı nedeniyle kaliteli gastronomiye ilgi arttı. 2021 yılında uçuş yasaklarının kaldırılmasıyla ülkeye en çok turist gönderen pazarlar Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu ülkeleri ve Almanya oldu. Uzak Doğulu turistlerin alışverişe katkısının önümüzdeki dönemde büyük bir potansiyel yaratacağına inanıyoruz. Pandemi kısıtlamalarından sonra turist çekebilecek alışveriş merkezlerinde toparlanmanın daha hızlı olduğunu tespit ettik. “

‘MAMLAR İYİ DURUMDA’

Birleşik Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Türkiye’ye gelen turistlerin ağırlıklı olarak Körfez bölgesi, Rusya ve Ukrayna’dan geldiğini belirterek, para birimleri TL karşısında güçlenen ülkelerden alışveriş ortalamalarının ve kolilerin arttığını kaydetti.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, yaz aylarında Akdeniz ve Ege Denizi’nde turistlerin alışverişe etkisinin hissedildiğini vurguladı: . Büyükşehirlerde son dönemde katkıları oldu. Ağırlıklı olarak Rusya ve Orta Doğu’dan geliyorlar. Ancak henüz iyi alışveriş yapan nitelikli turist yok. Daha önce turistin satın alma cirosuna katkısı %20’ye ulaşmıştı. Şu anda sadece %5. Yerli alıcılar iyi gidiyor. Alışveriş merkezleri 2019 cirosunu yakalama yolunda ilerliyor.Alışveriş merkezlerinin durumu iyi. İnşallah bir daha kapanma olmaz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu