Ekonomi

Turistlerin gözü Türkiye’de! Nisan ve mayıs şimdiden doldu…

Şimdiye kadar 2022 için Almanya’ya tatil yapmayı planlayan tatilcilerin ön rezervasyonlarında Türkiye’yi tercih ettikleri söylendi. Avrupa’nın en büyük ortak tatil rezervasyon portallarından HolidayCheck’in verdiği bilgiye göre, Almanya’da her beş kişiden biri tatil için “Türkiye” ilan etti. Yılın ilk yaz tatili ayları olarak kabul edilen Nisan ve Mayıs rezervasyonları için açıklanan raporda, tüm tatil rezervasyonlarının yüzde 18’inin Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına yapıldığına dikkat çekildi.

AVRUPA İÇİN ÇEKİCİ

Tatilcilerin en çok Antalya bölgesini tercih ettiği belirtilen açıklamada, Türkiye’yi tercih etme sebeplerinin başında kesintisiz güneş, uzun kumsallar, temiz hava, hijyen önlemleri ve Avrupa destinasyonlarına yakınlık geldi. 250 kilometre uzunluğundaki Türkiye sahilinin, Nisan-Mayıs aylarında ortalama 21-26 derece sıcaklık, 20 derece deniz suyu sıcaklığı ve yaklaşık olarak kesintisiz güneş ışınları ile tatilcilerin büyük çoğunluğu için en uygun tatil ortamını sunduğuna dikkat çekildi. Günde 11 saat. Ayrıca arka planda 3000 metreye kadar yükselen Toros Dağları’nın Avrupalı ​​tatilciler için çok çekici olduğu söylenmiştir.

İYİ ZAMAN GARANTİLİ

Bir diğer karşılaştırma portalı olan Check24’ün yaptığı analize göre, Alman tatilcilerin büyük çoğunluğunun 2022 yaz tatili için Türkiye’yi tercih ettiği belirtildi. Tatilcilerin Antalya ve Side’ye yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen analizde, ” garantili” güzel hava tatilcilerin olmazsa olmazıdır. İlk sırada yer alan Türkiye’yi sırasıyla Mısır’ın Kızıldeniz kıyıları, Mayrka, Girit ve Kanarya Adaları’nın izlediği söylendi. İsviçre merkezli internet portalı HolidayCheck, tüm seyahat fırsatlarını tarayarak kullanıcılarına en uygun tatil fırsatını sunduğu biliniyor. Alman şirketi Check24, tüm ana alanlarda kıyaslama hizmetleri sunmaktadır. Türk lirasının hızlı değer kaybetmesi de Avrupalı ​​turistlerin Türkiye’yi tercih etmesinde etkili olmalıdır.

kruvazör patlaması

Kruvaziyer sektörü, Galataport’un açılmasıyla kruvaziyer turizminde bir patlama bekliyor. Sektör temsilcileri, bir milyon turistin aşılacağına inanıyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB) göre, bu yıl Türkiye’yi 500’den fazla yolcu gemisinin ziyaret etmesi bekleniyor.

TÜRKİYE PANDEMİDE

Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin (DRV) verilerine göre Türkiye, 2021 sonbahar aylarında en çok rezervasyon alan ülke oldu. Alman İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, 2021’in ilk birkaç ayında 8. 14 yaş üstü toplam 2.870.000 Alman Türkiye’ye tatile gitti.

3 ÜLKE ARASINDAYIZ

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre 2019 yılında Almanya’ya yapılan tatil gezilerinin sayısı 70 milyonu aştı. Bunların 52 milyondan fazlası yurt dışında gerçekleşti. Salgın öncesi bu veriler incelendiğinde Türkiye’nin Almanlar için 3. favori tatil destinasyonu olduğu tespit edilmiştir. İspanya ve İtalya ilk iki sırada yer alıyor. 2014 yılında Türkiye’ye 5,2 milyon Alman gelirken 2015’te 5,5 milyon, 2016’da 3,8 milyon, 2017’de 3,5 milyon, 2018’de 4,5 milyon ve 2019’da 5 milyon oldu Salgın etkisi 2020 ve 2021’de görüldü. 1,1 milyona ulaştı 2020’de 3 milyon, 2021’de 3 milyon. 2022 için beklenti yine 5 milyondan fazla Alman turist. (Özgürlük)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu