Ekonomi

Türk çevre etiketi için önemli adım!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından işletilen “Türkiye Çevre Etiketleme Sistemi”, Global Ecolabel Network’e üye oldu. 60 ülkenin temsil edildiği küresel eko-etiket ağı, ürünün “çevre dostu bir ürün” olduğunu gösteren Türk çevre etiketinin dünya çapında tanınmasına katkıda bulunacaktır.

Türkiye’nin daha temiz üretimi ve sürdürülebilir tüketimi destekleyen, küresel ekolojik sisteme katkıda bulunan ve sürdürülebilir bir çevre vizyonunu benimseyen çevre etiketleme sistemi, uluslararası arenada ilk kez Glasgow’da düzenlenen 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) sunuldu. , İskoçya ve Korumanın Korunması Sözleşmesinin (Barselona) 22. Taraflar Konferansı (COP22) sırasında tanıtılmıştır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayesinde uygulanan “Türk Çevre Etiketleme Sistemi”; Çevre dostu olduğu belirlenen ürün ve hizmetleri tanıtmayı, tüketici ve üreticileri bilgilendirmeyi amaçlayan gönüllü bir sistemdir. Uygulama kapsamında ürün ve hizmet grupları için çevre dostu standartlar belirlenmekte ve bu standartları sağlayan ürünlere “çevre etiketi” verilmektedir.

Standartlar Avrupa Birliği Eko-etiket Yönetmeliğine göre belirlenir. Çevre etiketleme sistemi sayesinde; Enerji verimliliğine, ısı ve su tasarrufuna, biyoçeşitliliğin korunmasına ve çevreye duyarlı vatandaşlara değer veren şirketler ortak değerler etrafında bir araya gelecek.

Bakanlık şimdiye kadar seramik, tekstil, temizlik kağıdı, el yıkama bulaşık sabunu, kozmetik, cam ve turistik konaklama hizmet grupları için kriterleri belirledi. Bölüm bünyesinde farklı ürün ve hizmet gruplarına yönelik kriterlerin belirlenmesi çalışmalarının devam etmesiyle bu sayının hızla artacağı belirtilmektedir. ‘Çevre Etiketi’ almaya hak kazanan ürünün ambalajında ​​’Türk Çevre Etiketi’ logosu kullanılabilir.

Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda çevre dostu ürünlere öncelik verecek olan ihale kapsamında, farklı alanlardaki onlarca ürüne çevre etiketi verilirken, başvuran diğer firmaların kriterleri karşılayıp karşılamadığı araştırılmaya devam ediyor. Çevre etiketlerinin kullanımı 4 yıl süre ile verilmektedir. Süre bitimine 180 gün kala talep edilmesi halinde, bakanlık tarafından teknik inceleme komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında süre uzatılabilir.

Duygu Erdoğan / Milliyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu