Ekonomi

Türk Lirası değer kazandı, ikinci el konut fiyatları düştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı açıklamaların ardından doların sert bir şekilde düşmeye başlaması konut fiyatlarını da etkiledi. İkinci el konut listelerinde fiyatlar düşmeye başladı.

YÜZDE 13 OLARAK İZİN VERİLDİ

Döviz kurundan kaynaklanan fiyat değişimini değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, şunları kaydetti: Bu rakam önceki 6 günlük dönemden 3 kat daha fazladır. İndirimli reklamlar ortalama %13 oranında azaltıldı. Aralık ayında dolar hızla yükselirken, ev sahipleri döviz kuruna göre birbiri ardına mallarını artırdı ve bazı insanlar ev fiyatlarını dolara sabitleyerek değerlendirdi. Döviz kurunun mevcut durumunda fiyatların belli bir oranda geri çekilmesi mümkün. Şu ana kadar ortalama fiyatlarda aşağı yönlü bir hareket olmadı. Döviz kurundaki değişimin ortalama fiyatlara yansımasını görmek için bir an için piyasayı gözlemlemek gerekiyor. İdikat, fiyat düşüşlerinin en fazla olduğu illerin İstanbul, Ankara, Muğla, Antalya ve Aydın olduğunu söyledi.

PAZARLAMA BAŞLADI

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman, dolarla gayrimenkul satışının yasak olmasına rağmen, mülk sahiplerinin son dönemde dolara endeksli fiyatlar oluşturduğuna işaret ederek, “Dolar düşerken fiyatlar da gitti. biraz aşağı. Ancak konut piyasasında fiyatlarda genel bir düşüş yok, fiyat artışlarının geri çekildiğini görüyoruz’ dedi. Son günlerde satıcı indirime hiç yanaşmadı.Aslında alıcısı olmasına rağmen ‘Ucuz mu satıyorum’ endişesiyle sürekli fiyatı artırıyordu. Pazarlık payı ortalama yüzde 10 oldu” dedi.

YENİ KONUT

Merkez Bankası’nın son Ekim ayı verilerine göre konut fiyatlarındaki artış yüzde 40’a, yeni konut fiyatlarındaki artış ise yüzde 48’e ulaştı. Yeni konut fiyatlarını belirleyen en önemli faktörün inşaat maliyetleri olduğunu belirten sektör temsilcileri, konut fiyatlarının günlük olarak belirlenmediğini vurguladı. Dolar 18 lirayı gördüğü için fiyatların düşmesini beklemediklerini belirten sektör temsilcileri, “Kur nedeniyle inşaat maliyetlerinde düşüş olursa artış hızı yavaşlar. (Özgürlük)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu