Ekonomi

Türkiye’nin ilk ve yerli kaya kamyonu Deve

15 metreküp döküm gövde hacmine sahip olan makinede 6 adet otomatik ileri ve 1 adet geri vites bulunmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da motoru ve şanzımanı hariç tamamı yerli üretim olan “Deve”nin seri üretime geçmesi için yapılan çalışmalara destek veriyor.

22 YILLIK HAYAL

Elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra babasıyla birlikte demirci atölyesinde çalışmaya başlayan ve mermer ocakları için aletler üreten Demmak sanayi başkanı Şuayp Demirel, daha sonra Demmak Demireller Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. Yerli damperli kamyonu 1997 yılında tasarladığını söyleyen Demirel, 2011 yılında makinenin marka haklarını alarak parça üretimine başladığını söyledi. Yerli damperli kamyon üretmenin 22 yıllık bir hayal olduğunu kaydeden Demirel, “Kamyonu 29 Ekim 2019’da kendi öz kaynaklarım ile yaptım. Kullandığım insan kaynakları ve teknolojik kaynaklar aynı.

Diğer konvansiyonel kamyonlara göre kusursuz bir araçtır. Kar, yağmur, çamur ve eğimli arazide çalışabilir. Kamyona birçok alanda ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Demirel, “Mümkün olan en kısa sürede seri üretime geçmeyi hedefliyoruz. Dünyada tanınan bir marka yaratmayı hedefliyoruz. Yerli tırın tüm dünyanın ilgisini çekeceğine inanıyoruz.

DAHA AZ YAKIT TÜKETİYOR

Demirel, Türkiye’nin ilk yerli damperli kamyonu “Deve”nin teknik özellikleri hakkında şu bilgileri verdi: “Lastik çapları geniş olduğu için her türlü zorlu arazide sorunsuz çalışabiliyor. Hem 4×4 hem de 6×6 çalışabilme özelliğine sahiptir. Sık sık bozulmaya meyilli olan karmaşık bir parça düzenlemesi kullanılmadı. Tam otomatik. 6 ileri ve bir geri vitesten oluşur. Operatör kabini de oldukça konforlu tasarlanmıştır. En önemli avantajlarından biri çok az yakıt tüketmesidir.

VARANK’TAN TAM DEĞİL

“Deve”nin üretildiği fabrikada incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli taş kamyonu test etti. Varank, “Gerçekten çok güçlü ve devasa bir araç. Üreticilerimiz sıfırdan tasarladı ve üretti. Onu kullanmaktan gurur duymak da bize düşüyor. Şu anda kendi madenlerinde aktif olarak kullanıyorlar. Bu araçların tamamı normalde ithal ama ‘biz yapabiliriz’ dediler ve ürettiler” dedi.

Bu bir duyuru.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu