Ekonomi

Türkiye’nin kamu yatırımlarında doğal gaz rezervlerine öncelik verilecek

Türkiye’nin kamu yatırım öncelikleri netleşti. 3 yılı kapsayan yatırımlarda, denizlerde keşfedilen doğal gaz rezervlerinin ülke ekonomisine kazandırılmasına yönelik altyapı projelerine öncelik verilecektir. Kılavuzda ayrıca düzensiz göçle mücadele için bir alan da yer alıyor. Kamu yatırımlarında gözaltı projeleri öncelikli olacak.

ÖNCELİKLİ PROJELER

2022-2024 yatırım programı hazırlık kılavuzu Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye’de önümüzdeki 3 yıl içinde kamu kaynaklarının kullanılacağı öncelikli sektörler ve projeler de belirlendi. Kamu yatırımlarında büyümeye, üretime, istihdama ve refaha katkı sağlayacak projelere öncelik verilecektir. Madencilik sektöründe, kömür, petrol, doğal gaz ve jeotermal kaynakların aranması ve üretimi ile rezervleri tükenmiş madenler olmak üzere enerji sektörüne ve imalat sanayine girdi sağlayan üretime yönelik projelere öncelik verilecektir.

ÜLKE EKONOMİSİNE DOĞALGAZ REZERVLERİ SUNULACAK

Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki Sakarya gaz sahasında doğalgaz arama faaliyetleri devam etmektedir. Şimdiye kadar 540 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfedildi. Yatırım hazırlık rehberine göre, denizlerde keşfedilen doğal gaz rezervlerinin ülke ekonomisine kazandırılmasına yönelik altyapı projelerine öncelik verilecek.

SU KAYBI VE KAÇAK PROJELERİYLE MÜCADELE

Sağlık sektöründe inşaatı tamamlanan ünitelerin ekipman ihtiyaçlarına yönelik projeler, depreme dayanıklı güçlendirme projeleri ve bölgesel farklılıkları azaltan projeler ilk etapta kamu yatırımından yararlanacak. Su kayıp ve kaçaklarının azaltılmasına yönelik projelerde bu bir öncelik olacaktır.

Düzensiz Göçle MÜCADELE

Ve düzensiz göç… Yatırım planına göre, kamu yatırımlarında göç alanında veri sistemlerinin geliştirilmesine ve göçmenlerin ve yurt dışında yaşayan vatandaşların ekonomik ve sosyal durumlarının belirlenmesine yönelik araştırma projeleri önceliklidir. Düzensiz göçle mücadele kapsamında geri ödeme merkezleri ve barınma yatırım projelerine öncelik verilecektir. Projeler, göç yolları üzerindeki illere de ayrıcalık tanıyacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu