Ekonomi

Van Gölü’nde dikkat çeken artış! Yok olmaktan kurtuldu

Sadece Van Gölü’nün tuzlu ve köpüklü sularında yaşayan, üreme mevsiminde tatlı sulara göç edip yumurtlayan kefalın devamı için 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri ​​arasında av yasağı getiriliyor. Yasak süresince jandarma ve polis ekipleri kaçak avlanmaya karşı karada ve havada sıkı kontroller yapıyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de denetimlere destek veriyor. Yasak döneminde alınan önlemler sayesinde katır uzuyor ve sayısı her yıl artıyor. 9 aydır gölde avlanan inci kefali 15 bin kişinin ekmek kaynağı.

“Pearl Mullet yok olmaktan kurtuldu”

Van YYU Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, kefalın koruma çalışmaları sayesinde yok olmaktan kurtarıldığını belirterek, “Van Gölü havzasında 800 bin yıldır var olan katır bugün 15 bin kişinin geçim kaynağı. 1990’larda 10’da ifade edilen Van Gölü’nde bugün 165 balıkçı teknesi bulunuyor. Ülkemizin iç sularından en fazla balık miktarı Van Gölü’nden gelmektedir. Korumayla birlikte katır sayısı sadece artmadı, katırın boyu da arttı. Geçmişte 16 santimetre olan balık, bugün 24 santimetreye ulaştı. “Birçok balık geri dönemedi. İl jandarma, polis ve zabıtanın Van Komutanlığı’nın yoğun koruma çalışmasıyla balıklar bu konuma geldi. Görevimiz bu koruma çalışmalarını bir üst seviyeye taşımaktır. Bu koruma çalışmasının tekrar geri geleceğimiz anlamına geliyor.Katır hem ülkemizde hem de dünyada örnek oldu.“Rursak, 15 bin kişiye ekmek sevdiriyor” dedi.

“GÜNDE 500 KG BALIK BALIK TUTUYORUZ”

15 Temmuz’dan sonra “Vira bismillah” diyerek göle ağ atan balıkçılar, son 20 yılın en verimli sezonunu geçirdiklerini söyledi. Balıkçı Atilla Dağdelen, “Sabahın erken saatlerinde karadan yaklaşık 3 kilometre uzaklaşıp 1400 metre uzunluğundaki ağlarımızı bırakıyoruz ve bir gün sonra gelip ‘Vira bismillah’ diyoruz ve çekiyoruz. Bu yıl kolluk kuvvetlerimiz balıkların korunmasını sağlamak için iyi bir iş çıkardı. “20 yıldır balık tutuyorum ve hiç bu kadar başarılı bir sezon görmemiştim. Günde 500 kilo balık alıyoruz. Tuttuğumuz balıkları burada dondurup müşterilerimize başta İstanbul, Ankara, İzmir ve birçok ilde gönderiyoruz. Balıkları koruma çabaları olumlu sonuçlar verdi. Bunun faydalarının uzun süre devam etmesini umuyoruz “dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu