Gündem

150 yıldır tüketiliyor! Şimdi ülkeye tanıtılacak

Rize belediyesinin adaylığı ile 2018 yılında coğrafi işaret belgesi alan Rize’nin simitini il dışında tanıtmak için Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından proje hazırlandı. Proje kapsamında Rize simit daha geniş kitlelere sunulacak ve simit çok sayıda tüketiciye ulaşacak.

Rize Simit, 150 yıldır Rizelilerin sofrasından eksik olmadığını söyleyerek, Ticaret ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy, şunları söyledi: büyükbabalar. şu günlerde. Torunlarımıza da ulaşacak. Bir proje yaptık. Simitimizi daha çok kişiye ulaştırmak için çaba sarf ediyoruz. Ürünümüz tescillendi. Bu yadigarı ürünü daha kolay erişilebilir hale getiriyoruz. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinin ara öğünü olan simitimizi tüm ülkeye ulaştırmaya çalışıyoruz. Daha önce otobüslerin bagajına ve yurt dışına konuyordu. Ama artık bu ürünü internet üzerinden sipariş vererek satın alabilecekler” dedi.

‘150 YILLIK BİR TARİHİM VAR’

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Asırlık bir tarihi var, bilinen bir tarihi var. Hatta Rize Belediyesi’nin 1939 tarihli kayıtlarında da simitin gramajı ve büyüklüğü ile ilgili meclis kararları var. 1939’da Rize Belediye Meclisi’ne giren bir simit dönüp bakarsak, muhtemelen 150 yılı aşkın bir geçmişi var. Rize simit, kahvaltının olmazsa olmazı, bazen ara öğün, bazen de öğle yemeği. Kaşar, simit ve çay üçlüsü harika sohbetlerin başlangıcıdır. Simit pek çok hikayenin sohbetinde” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu