Gündem

2 çocuklarını aynı hastalıktan kaybettiler! ‘Murat yaşasın, bu acıyı tekrar yaşamak istemiyoruz’

Iğdır merkezde yaşayan Sakine ve Yaşar Koç çifti, 2015 yılında 2,5 yaşındaki oğulları Muhammet’i, 2017 yılında ise 1,5 yaşındaki oğulları İbrahim’i SMA hastalığı nedeniyle kaybetti. Ölen 2 çocuğunun acısı henüz dinmezken, çiftin 13 aylık bebeği Murat’a bir yıl önce SMA teşhisi kondu. Aile, 4 ay önce Iğdır’da tedavi imkanı olmadığı gerekçesiyle Ankara’ya taşınarak Murat’ı yaşatmak için yardım kampanyası başlattı. Birçok ünlü isim sosyal medyada kampanyaya destek olurken, 100’e yakın kişi gönüllü olarak kampanyaya katıldı. Ancak Murat’ın tedavisi için gereken 2.250.000 doların yüzde 42’si toplanabildi.

“MURAT’IN ÖLDÜRÜCÜ BİR HASTALIĞI VAR”

Sakine Koç, oğlunun tedavisinin bir an önce yapılmasını talep etti.Murat ölümcül bir hastalığın taşıyıcısıdır. Iğdır’da tedavi imkanı olmadığı için Ankara’ya taşınmak zorunda kaldık. 4 aydır Ankara’dayız. Murat için kampanya başlattık ama kampanyamız yavaş ilerliyor. Şu anda kampanyamızın yüzde 42’lik kısmındayız. Murat’ın hastalığı çok hızlı ilerliyor ve bir an önce bu tedaviyi alması gerekiyor. Bunun için kardeşlerimizden destek bekliyoruz. Bu tedavi 2 yaşından önce yapılmalıdır. 12 kiloyu geçmemelidir. Murat 8.5 kg ve 13 aylık. Zamana karşı koşuyoruz. Aksi takdirde Murat’ın hayatı üreme alanına dönüşecektir. Yaşasın Murat tedavideyken normal çocuklar gibi rahat nefes alsın” dedi..

“KORDON DE MURAT KAYBETMEYE BAŞLADI”

Koç, Murat’ı kaybetme korkusuyla yaşadığını söyledi. “En büyük oğlum 2,5 yaşında, en küçük oğlum ise 1,5 yaşında öldü. Daha önce bu hastalığı bilmiyorduk. Ama şimdi tedavisi var. Maliyeti çok yüksek, alamıyoruz. Türkiye’de iğnenin 5. dozu Biz 6. dozu istedik Bu ilaç sadece hastalığın ilerlemesini yavaşlatıyor ama hastalık aynı şekilde ilerliyor Murat’ın vücudu gevşemeye başladı sırtında bir yumru oluştu bunu istiyoruz bir an önce tedavisi yapılacak.Güne gözlerimi açtığımda Murat’ı kaybetme korkusuyla yaşıyorum.Oğlumun tedavisi var.Ve bu ilaç oğlumun hakkı.Milletimiz sayesinde yüzde 40’a ulaştık.Ve 100. yüzde milletimiz üzerinden gelecek.iz” dedi.

‘100 BİN KİŞİYE ULAŞIRSANIZ YARIN UYUŞTURUCU OLACAK’

Kampanyada ilerleme kaydedilmediğini belirten Yaşar Koç, şunları kaydetti:Çocuğumun fizik tedavi görmesi için Ankara’ya taşındık. Oğlumuz için kampanya yürütüyoruz. 11 aydır bu sürecin içindeyiz. Kampanyamız diğer bebeklere göre hiç ilerlemedi. Halkımız sayesinde yüzde 42’ye ulaştık. Onlar sayesinde %100 olmak istiyoruz. Çünkü Murat’ın kaybedecek vakti yoktur. Şu anda 100.000 kişiye ulaşırsak 100.000 kişi 100 TL bağış yaparsa Murat’ın kampanyası bugün bitecek ve yarın ilacını alacak. Tek istediğim herkesin kendini bizim yerimize koyması. Bizim için çok zor. Tek isteğimiz devletimizin ve milletimizin bize sahip çıkması.” not alınmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu