Gündem

3. doz BioNTech planı! Sürekli aşı mı olacağız? İşte yanıtı…

2 doz BioNTech yaptıranların artık etkilenmeyeceğine inanılırken Sağlık Bakanı Koca, “2 doz mRNA aşısı (BioNTech) yaptıran vatandaşlarımızın da bir doz hatırlatmaya ihtiyacı olacak” dedi. Peki 3. dozu ne zaman yapmalıyız, herkes bu dozu yaptırmak zorundaysa sürekli korona aşısı olacak mıyız? Bilim kurulu üyeleri yanıtladı:

3. doz ne zaman?

öğretmen. Kenan Midilli: “Normalde vücut bir enfeksiyonla karşılaştığında ondan kurtulmak ve üstesinden gelmek için şiddetli tepki verir. Yedikten sonra şiddetli reaksiyonun devam etmesinin kendisine zarar vereceğini bildiğinden, bu enfeksiyon etkeni kontrol altına alındıktan sonra vücut aşırı tepki verme durumundan normale döner, ancak aynı etkenle tekrar karşılaşma ihtimaline karşı bu sefer bir rahatsızlık yaratır. bağışıklık sistemi. çok daha hızlı bir yanıt geliştirebilen bellek. Bu toplantıdan ne kadar uzaklaşırsanız, yanıt düzeyi o kadar azalır. Peki onlar nedir, antikorlar ve aktive edilmiş “t” hücreleri. Ancak vücudun belirli bölgelerinde antikor üretecek olan hafıza, aktif hale getirilmek üzere yedekte tutulur. Aynı şey aşının neden olduğu bağışıklık tepkileri için de geçerlidir. Antikor seviyeleri zamanla düşer. Ancak birleşme durumunda hızla yükselir. Kalan hafızanın tepkileri enfeksiyonun oluşmasını engellemese de, genellikle ciddi bedensel zarar veya ölüm gibi enfeksiyonun istenmeyen sonuçlarını önler. Gerçek veriler (ABD ve İsrail), antikor hücrelerinde aşı etkinliğinin altı ay sonra, özellikle daha az duyarlı olabilen daha yaşlı gruplarda azaldığını gösterdi. Bu nedenle Türkiye’de aşıların hafızayı tazeleme ve güçlendirme etkinliğini artırmak amacıyla ikinci doz aşıdan 6 ay sonra rapel doz uygulanmasına karar verildi.

öğretmen. Dr. Zafer Kurugöl: “Özellikle İsrail, mRNA aşısını dünyada ilk kez piyasaya süren ve en yüksek oranda en hızlı yapan ülkedir. Çok kısa sürede toplumunun büyük bir bölümünü aşılamayı başardı. Tam doz aşı şu anda yüzde 63. Toplam aşılama oranı yüzde 68’dir. Ancak İsrail’de vaka sayısı arttıkça “ek doz alınmalı mı” sorusu ortaya çıktı. İlk kararı, ikinci dozdan 5 ay sonra, 50 yaşın üzerindeki kişilere rapel doz vermekti. Bunun için 3. doz kampanyası başlatmış ve 3. doz kararı alan ilk ülke olmuştur. Daha sonra 30 yıla indirildi. Şu anda, bu ülkede iki doz BioNTech alanların yarısından fazlası üçüncü doz aşılarını aldı. Bu uygulama ile çok kısa sürede vaka sayısının düştüğünü ve “R” değerinin (bireyler arasında hastalık yayılma hızı) birden az seviyeye düştüğünü bildirdi. 20.000’e yükselen vaka sayısı kısa sürede 3.000’e düştü. Ayrıca İsrail de kapandı.

SÜREKLİ AŞI YAPACAK MIYIZ?

6 ayda bir aşı yaptırıp yaptırmadığımızı zaman gösterecek. Çünkü Türkiye’de aşılanmamış büyük bir nüfus var. Bu kişiler aşılanmadıkları sürece aşılılara da zarar verirler. Hastalanma riski yüksektir ve virüse yakalandıktan sonra varyant geliştirmeleri çok olasıdır. Varyantlardan biri bir gün tüm aşılara dirençli bile olabilir. Bütün bunları önleyebiliriz. Önemli olan kişinin çok aşı olması değil, nüfusun en az yüzde 70’inin aşılanmış olmasıdır. Ama WHO sayfasına baktığımızda Türkiye’de aşılanma oranı %59, tam aşılanma oranı ise %46. Bebek popülasyonu da dahil olmak üzere tam bağışıklama oranının %70 olması zorunludur.

KASIM, TT ARALIK’TA BAŞLIYOR

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. İsmail Balık: “BioNTech’in Türkiye’de ilk dozları Nisan ayı başında uygulandı. Haziran başında ikinci dozlar gecikmeli olarak uygulanmaya başlandı. İkinci dozun tarihini düşünürsek, ikinci dozdan sonraki 6 ay Kasım-Aralık aylarına tekabül etmektedir. İsrail, Amerika, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde üçüncü doz uygulamasına başlandı. 6 milyon kişi henüz rapel dozunu almamıştır, ancak bunların neredeyse tamamı Sinovac’tır. Bu kişiler ya Sinovac’a tabi tutulacak ya da mümkün olan en kısa sürede BioNtec ile aşılanacaklardır. ” (Özgürlük)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu