Gündem

65 yaş üstüne tek doz uyarısı

Üniversiteler bu hafta sonundan itibaren açılmaya başlarken, şehir merkezlerine dönüş tamamlanacak. Pandeminin ana sonuçlarının, okulların açılması ve kırsal ve kıyı bölgelerden metropollere gelişlerin sona ermesinin ardından Eylül ayının ikinci yarısında ortaya çıkacağı belirtiliyor.

YENİ KURALLAR

Pandeminin evrimine göre açıklanan tedbirlerin revize edilmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor. Devletin aşılı-aşısız ayrımı yapmayacağı, kararları kurumların, üniversitelerin, özel işyerlerinin veya şirketlerin kendilerinin vereceği açıklandı. PCR kontrolü ile başlayan sürecin önümüzdeki aylarda yeni kurallar ve ayrımlar getireceği ve bunun vaka sayılarına göre belirleneceği tahmin ediliyor.

DOZ…

Hükümetin düzenlediği toplantılarda sosyal kısıtlamaların aşı yaptırmayanların tutumunu değiştireceği, spor salonları, kütüphaneler, restoranlar, iş yerleri gibi yerlerdeki kuralların da aşılanmaya yol açacağı söyleniyor. Bununla ilgili veriler yeni olsa da aşıya yönelik eğilimde bir artış olduğu belirtiliyor. Özellikle 65 yaş üstü kişilerde tek doz aşının ikinci dozunun uygulanmasının çok önemli olduğu ve bu grubun yoğun bakım ünitelerinde bulunduğu unutulmamalıdır. Ayrıca aşıların arttığı yerlerde vaka sayısındaki düşüşün net bir şekilde görüldüğü bildiriliyor.

POZİTİF ORAN YÜZDE 7

Son verilere göre aktif vaka sayısı 500.000’e yaklaştı, hastanelerin üzerindeki yükte artış var. Salgının hızında hafif bir düşüş olduğu belirtilirken, virüsün üreme hızının 0.96 olduğu belirlendi. Son 15 günde pozitif çıkan test oranının yüzde 7, Ağustos başında yüzde 10 olduğu paylaşıldı. Ancak düşüşe rağmen bu oranın çok yüksek olduğu belirtilmektedir.

40 MİLYON AŞI AVANTAJI

Hükümet bünyesinde yapılan toplantılarda, toplumda halen 40 milyon kişinin çift doz aşılanmış olmasının bir önceki yılın aynı dönemine göre büyük fark yaratacağı tahmin ediliyor. Bu 40 milyon kişinin aşılanmaması durumunda, vakanın şu anki gelişimi ile 60 bin ek hasta anlamına geleceği ve şirketin artık onlardan kurtulduğu belirtiliyor. (Özgürlük)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu