Gündem

ABD Başkanı Biden’dan 768 milyar dolarlık savunma bütçesine onay

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in Kongre tarafından bu ayın başlarında kabul edilen ve 2022 mali yılı için 768 milyar dolarlık savunma harcamasına izin veren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) onayladığı belirtildi.

Geçen yıla göre yaklaşık %5 daha fazla askeri harcamaya izin veren NDAA, Ukrayna silahlı kuvvetlerine destek sağlayan Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi için 300 milyon dolar, Avrupa Savunma Girişimi için 4 milyar dolar ve Baltık Denizi güvenlik işbirliği için 150 milyon dolar içeriyor. . Ayrıca, askeri personel maaşlarında yüzde 2,7’lik bir artış içeren NDAA’da daha fazla uçak ve gemi alımı var.

Çin’e 7,1 milyar dolar tahsis edildi

NDAA, Çin’e karşı Pasifik Caydırma Girişimi için 7,1 milyar dolar ayırırken, Savunma Bakanlığı, Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde çalışmaya zorlanan Uygurların fabrikalarda yaptıkları ürünlerin satın alınmasını yasaklıyor.

Afganistan için 16 üyeli komisyon

NDAA ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en uzun savaş olarak kaydedilen Afganistan’daki 20 Yıllık Savaş’ı gözden geçirmek için 16 üyeli bağımsız bir komisyon kurmayı da düşünüyor.

WASHINGTON (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu