Gündem

ABD’de koronavirüs karantina süresi değişti!

Kısıtlamalar ve tedbirlerle tüm dünyayı teyakkuzda tutan koronavirüs salgınıyla ilgili neredeyse tüm dünyanın aldığı kararları takip ettiği ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) kritik bir karar geldi.

CDC’ye göre, asemptomatik Covid-19 hastaları artık 5 gün karantinaya alınacak.

Karantina sonrasında asemptomatik Covid-19 hastaları 5 gün boyunca çevresindekilerin yanında maske takmak zorunda kalacak.

Bağışıklık güçlendirici 3. doz güçlendirici aşı olanlar, Kovid-19’a maruz kalsalar bile kendilerini karantinaya almak zorunda kalmayacak, ancak bu kişilerin 10 gün maske takması gerekiyor.

KARANTİNADAN SONRA 5 GÜN MASKE TAVSİYESİ

CDC, bu senaryodaki insanlara karantinadan sonra 5 gün boyunca tüm ortamlarda maske takmalarını tavsiye etti. CDC, rapel doz alan temaslıların karantinaya alınmasının gerekmediğini belirterek, bu kişilerin ise 10 gün maske takması gerektiğini açıkladı.

CDC direktörü Rochelle Walensky bir basın açıklamasında, değişikliklerin “insanların günlük işlerini güvenle yapmalarına izin verdiğini” söyledi.

Walensky, “Virüsün bulaşmasını önlemek için en iyi seçeneğimiz şudur: aşı olun, takviye dozunuzu alın, içeride bir maske takın ve bir ortama girmeden önce test edin.” Dedi.

Omicron, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki baskın varyanttır. Son iki günde, ülke genelinde günlük 200.000’den fazla koronavirüs vakası kaydedildi. Başkan Joe Biden, sağlık sistemi üzerindeki olası baskı konusunda uyardı.

Eyalet valileriyle yaptığı görüşmede konuşan Biden, “Test yaptırmanın ne kadar zor olduğunu görmek, yapacak daha çok işimiz olduğunu gösteriyor” dedi.

Dünden itibaren New York’ta aşı olmayan 12 yaş üstü çocuklar kapalı alanlara giremeyecek. New York ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde özel sektördeki tüm işçilere aşı zorunluluğu getiren ilk şehir oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu