Gündem

Akıllarına gelen son isim Tamer bebeği sağlığına kavuşturdu

Bursa’da akut karaciğer yetmezliği teşhisi konulan Suriyeli bir ailenin 16 aylık bebeği Tamer Al Jadou’ya birçok kurum ve kamu kuruluşunun desteğiyle karaciğer nakli yapıldı. Ailenin aklına gelen son şey, Suriye’den Türkiye’ye getirilen kayınvalidesinden alınan karaciğer parçasıyla hayatta kalan Tamer, 5 aylık tedavinin ardından sağlığına kavuştu.

Suriyeli baba Saleh El Ceddu ve anne çift Nadima Al Jadou, geçen yıl 28 Nisan’da dünyaya gelen çocuklarına Tamer adını verdi. 6 aylıkken hastaneye kaldırılan Tamer’e akut karaciğer yetmezliği teşhisi kondu. Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) hastanede tedavisi başlayan Tamer’e karaciğer nakli yapılmasına karar verildi. Annesiyle kan grubu uyuşmazlığı yaşayan Tamer, babasının da obez olması nedeniyle karaciğerinin bir kısmını bağışlayamadı.

Türk vatandaşı olmayan bir kişiye cesetten organ nakli yapılamayacağı için, Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre Tamer’in ailesi, organ nakli için yakınlarını aramaya başladı. Son olarak aile, Tamer’in Suriye’de yaşayan kayınvalidesi Hmameh Elhalef’i (30) düşündü. Elhalef’in Bursa’ya gelmesinin zaman alacağını belirten kadının testlerinin Suriye’de yapılmasına karar verildi. Yapılan incelemeler sonucunda Elhalef’in karaciğerinin iyi olduğu belirlendi.

6 ÇOCUKLA TÜRKİYE’YE GELDİ

Bunun üzerine BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi yetkilileri, Suriyeli kayınvalideyi Türkiye’ye getirmek için Bursa İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile temasa geçti. Yapılan değerlendirmelerin ardından Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Kilis Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün girişimleriyle kayınvalidenin 3 çocuğuyla birlikte Türkiye’ye gelmesi için izin alındı. Sınırın ötesinde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerinden oluşan bir ekip, Hmameh Elhalef ve çocuklarını Halep’ten Türkiye sınırına getirdi. 3’ü kayınvalidesi 6 çocuğuyla Türkiye sınırına gelen Hmameh Elhalef, diğer 3 çocuğun Bursa’ya gelmesini istedi ve durumu kabul edilmezse organ nakli yapmayacağını söyledi. Bunun üzerine yetkililer harekete geçti ve uzun bir mücadelenin ardından diğer üç çocuk için Türkiye’ye giriş izni aldı. Türkiye’ye gelen Hmameh Elhalef ve 6 çocuğu Gaziantep’e götürüldü. Mali durumu iyi olmayan aileye otobüs biletleri de göçmenlik ve polis tarafından satın alındı.

YANGIN VE POLİS KAN ÇEKTİ

Bursa’ya gelen Hmameh Elhalef’in organ bağışı yapabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğü başkanlığında etik kurul acil toplantısı yapıldı. Etik kurul onayının ardından Hmameh Elhalef, Bursa Uludağ Üniversitesi’ne kabul edildi. Ameliyata alınan Hmameh Elhalef için operasyon sırasında 20 ünite kana ihtiyaç duyuldu. Kan ihtiyacı büyükşehir belediyesine bağlı itfaiye ekipleri, polis ve hastane personeli tarafından karşılandı. 28 Nisan’da kayınvalidesinden alınan karaciğer, 1. doğum gününde Tamer’e nakledildi.

TAMER SAĞLIK OLSUN

Sağlığı düzelen Tamer bebek, operasyondan 4 ay sonra taburcu edildi. Ancak sağlıksız bir ortamda yaşamaya başlayan Tamer, tekrar hastalandı. Ateşle hastaneye başvuran Tamer’in bağırsaklarında virüs olduğu ortaya çıktı. Doktorlar, Tamer’in iyileşene kadar hastanede hijyenik bir ortamda kalması gerektiğine karar verdi ve tekrar hastaneye yatırılmasına karar verdi. Bir ay daha tedavi gören Tamer, bu sabah taburcu edildi. Nakil öncesi midesi şişen, kilo veren, ten rengi değişen ve ölüm tehlikesi geçiren Tamer, nakilden 5 ay sonra sağlığına kavuştu.

“YAŞAM MÜCADELESİNİ VERDİ”

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ekrem Kaya, “Tamer çok zor bir hayat geçirdi. Ailesi de onu destekledi. Gerçekten ilginç bir hikayeydi. Uluslararası bir araştırma yapıldı. Çocuğumuz Tamer’in bir günü kaldı. Uzun zaman aldı ama gelinen nokta. hem ailece hem biz çok mutlu olduk.k” dedi.

“TAMER YAŞAMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ”

“ÖLMEKTEN KORKUYORUZ”

Tamer’in biyolojik annesi Nadima Al Jadou şunları söyledi:

“Başlangıçta Allah’a şükrediyoruz. Hastanede çalışan tüm personele teşekkür ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Başta çocuğumuzun ölmesinden korktuk. Çok şükür çok mutluyduk. Herkese teşekkür ediyoruz. Oğlum İlk başta onu kaybetmekten çok korktuk ama o hayata tutundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu