Gündem

Alarm verildi! 27 Ocak’tan itibaren uçuşa yasak bölge

İngiliz basınında yer alan bilgilere göre İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in resmi konutu Windsor Kalesi, güvenlik nedeniyle uçuşa yasak bölge ilan edilecek.

Güvenlik önlemi, geçen yıl Aralık ayında bir silahlı kişinin Windsor Kalesi’ne girip Kraliçe’nin güvenliğine tehdit oluşturmasının ardından alınmıştı. Gazetelerde 27 Ocak’tan itibaren Windsor Kalesi’nin 2500 fit yükseklikten uçak ve insansız hava araçlarının üzerinden uçmasının yasaklanacağı belirtildi. Alınan güvenlik önlemlerine göre kale surlarından 1,4 mil uzağa uçmanın suç sayılacağı açıklandı.

İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) tarafından yapılan açıklamada, yasağın kamu yararına olacağı ve kararnameye uyulup uyulmadığını hava trafik kontrolünün izleyeceği belirtildi. Açıklamada, kuralın ihlal edilmesi durumunda bölgeye giren ve telsiz uyarılarına yanıt vermeyen uçakların müdahale edeceği, kaleyi koruyan polis ekiplerinin kaçak insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için daha fazla yetkiye sahip olacağı belirtildi.

Geçen yıl 25 Aralık’ta Kraliçe Elizabeth’in Noel’i geçirmek için geldiği Windsor Kalesi’ne arbalet tipi kundaklı bir kişinin izinsiz girdiği bildirildi. Noel günü kaleye giren saldırgan daha sonra tutuklandı. Thames Valley Polisi, şüphelinin 19 yaşında olduğunu ve Southampton şehrinde yaşadığının tespit edildiğini söyledi. Polis, kişinin “yasaklı alana izinsiz girmek” ve üzerinde “tabanca” taşımaktan tutuklandığını söyledi.

HA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu