Gündem

Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortası tam anlamıyla güvenceye almıyor

Tüm araç sahipleri için zorunlu olan trafik sigortası, sigortalıyı tam anlamıyla güvence altına almamaktadır. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Oya Turhaner, trafik sigortasının karşı tarafa verdiği zararı sadece 50.000 lira kapsadığını ve oluşabilecek herhangi bir zarara uğramamak için ek olarak “gönüllü mali sorumluluk” garantisinin eklenmesi gerektiğini söyledi. “Fark ödenerek herhangi bir limit olmaksızın kasko sigortasına ihtiyari sorumluluk eklenmesi halinde doğabilecek olumsuzluklar için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir” kayıt edilmiş.

Bugün kullanılmış araba fiyatları 30.000 ile 40.000 liret arasında başlarken, milyonlarca liret değerinde arabalar da dolaşımda. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Oya Turhaner, trafik kazasında karşı tarafın uğradığı zararı sadece 50.000 liret sigorta kapsamına aldığını hatırlatarak, olası olumsuzluklara karşı önlem alınmasının araç sahibine ait olduğunu ifade etti. Dr. Turhaner“Aracınızla ilgili iki sigorta var. Trafik ve sigorta. Kırsal kesime giderken koyun ve keçi sürüsü ile karşılaşma, yol bariyerlerine çarpma, sebze bahçesine girme, başka bir araca çarpma ve araca zarar verme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çarpışma sonucunda diğer aracın içindekiler veya yayalar ve sizinki yaralanabilir. Trafik sigortası hasarı karşılar. Kusurlu iseniz karşı aracın amortismanı da karşılanır. Trafik sigortasının limitleri vardır. 1 Ocak 2022’de mali teminat, araç başına 50.000 liraya ve kaza başına 100.000 liraya çıkarıldı. Bu miktarın üzerinde bir hasar varsa ve kusur oranınız dikkate alınırsa, cebinizden doldurmanız gerekecektir. dedi.

“MAĞURLARIN YAŞAMASI İÇİN SORUMLULUK SORUMLULUK SİGORTA KAMU SORUMLULUĞU”

Bu gibi durumlarda mağduriyet yaşamamak için yol sigortasına ek olarak Dr. Oya Turhaner, “Kendi belirleyeceğiniz bir miktar teminat isteyebilirsiniz, sınırsız bile olabilir. Bu teminat sigorta poliçeleri ile birlikte sunulmaktadır. Bir sigorta poliçesi satın alırken bu garantinin sınırlarına dikkat edin. Sınırsız poliçeye sahipken ödeyeceğiniz birkaç yüz TL ile, bir kaza durumunda karşı taraf ne kadar ağır olursa olsun sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ancak yaralanma veya ölüm halinde isteğe bağlı Mali Sorumluluk Politikası yürürlüğe girecektir. Bir aracın aracınız tarafından hasar gördüğünü varsayalım. Diyelim ki karşı tarafa verdiği zarar 200.000 TL. Önce trafik sigortası devreye girecek ve 50.000 TL zarar karşılanacak. Geri kalanını ödemek zorundasın. Ancak uzatılan kasko poliçeniz isteğe bağlı sorumluluk sigortası içeriyorsa, sigorta poliçeniz cebinize ulaşmadan yürürlüğe girecek ve ek 150.000 TL ödemeniz gerekmeyecektir. dedi.

SİGORTA POLİTİKAMIZI DİKKATLİCE OKUYUN VE GARANTİLERE DİKKAT EDİN

Sigortanın kendi aracınızın hasarını karşıladığını hatırlatan Dr. Oya Turhaner,“Yanıklar, çarpma çarpışmaları ve hırsızlık en iyi bilinen garantilerdir. Her hasarın temel nedeninin yazılı poliçe kapsamıyla eşleşmesi gerektiğini unutmayın. Her kasko poliçesinde sel, sel veya dolu teminatı yoktur. Bir araçta sel nedeniyle oluşabilecek hasarın karşılanabilmesi için poliçenin feragat teminatı içermesi gerekir. Bu nedenle kasko poliçelerinde deprem, sel ve kötü niyetli eylemlere karşı ek teminat alın. Dolu, doğal afetlerin neden olduğu hasarlara karşı ek teminat için başvurun. Kasko poliçesi aracı çarpışma, yangın, hırsızlık gibi olaylara karşı korur. Ateşle tamamen yanıyorsa ayrı bir işlem, hırsızlık gibi bir sorun ayrı bir işlem gerektirir. Aracın değeri poliçede cari değeri olarak ifade edilir. Ancak mevcut piyasa fiyatı sezon, ekonomik dalgalanmalar, bulunduğunuz şehir, araç plakası gibi potansiyel alıcılara göre değişiklik göstermektedir. Aracınız her hasar gördüğünde güncel değeri araştırılacaktır. Sigorta şirketleri, poliçenin özel şartlarını ve genel şartlarda yazılı olan her şeyi uygular. Bu nedenle poliçeleri imzalamadan önce okumak gerekir. Aslında, bir politikaya sahip olmak, gelecekteki tehditleri azaltmak anlamına gelmez. Sigorta, maddi sıkıntılarımızı azaltmak için destek sağlar. Her ifadenin anlamı konusunda ajansımıza danışmalıyız, dinlemekten yorulmamalıyız. uyardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu