Gündem

Aşı karşıtları iddia etmişti! İşte gerçek…

Aşı ve PCR karşıtları tarafından yayılan yalanlar çürütülmeye devam ediyor. Aşı karşıtlığı ve PCR çevrelerinde en çok dile getirilen yalanlardan biri, sürüntü testlerinin ve maskelerin asbest gibi zararlı maddeler içerdiği iddiasıdır.

Bunun doğru olmadığı ortaya çıktı

Ancak sosyal medya başta olmak üzere bazı platformlarda servis edilen bu iddianın doğru olmadığı İstanbul’da yapılan son laboratuvar araştırmasıyla ortaya çıktı.

Mert İnan de Milliyet’in haberinden; Laboratuvar araştırmasını yürüten asbest uzmanı Kenan Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sosyal medyada, numune alınan SWAP’lerin (örnek için ağza ve buruna sürtünen çubuklar) ve PCR testleri için kullanılan maskelerin neler içerdiğine dair bilgiler yayıldı. “asbest, grafen ve türevleri” olarak adlandırılır.

Laboratuvarımız tarafından SWAP’lerden ve ticari olarak temin edilebilen maskelerden örnekler toplandı ve analizde asbest veya grafen bulunmadı. Ayrıca SEM EDX analizlerinde SWAP’lerde sadece karbon (C) ve oksijen (O) elementlerini, maskelerde ise sadece karbon (C) elementlerini tespit ettik.

YANLIŞ, KÖTÜ BİLGİ

Yıldız, analizle ilgili şu bilgileri de paylaştı: “Test ettiğimiz maskeler, eczane ve süpermarketlerde en çok tercih edilen ürünlerden seçilerek analiz edildi. İSE Maltepe Kızılay kan merkezinden PCR çubukları temin ettik.

Laboratuvarda SEM EDX cihazı yani elektron mikroskobu ve enerji dağılım spektrometresi ile ölçümler yaptık. Hiçbir üründe asbest içeriğine rastlamadık. Personelimiz maskede ve PCR anahtarında asbest olmadığından emin olmalıdır.

Ayrıca, sadece asbest değil, aynı zamanda grafen dedikleri kimyasalı da içermiyor. Tekstil liflerinin mikrop veya bakteri sayılamayacak kadar küçük olduğunu düşünen hemşehrilerimiz içiniz rahat olsun. Maskelerde mikrop veya bakteri yoktur. Bazı insanlar ya cehaletten ya da kötü niyetten dolayı yanlış bilgi yayarlar. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu