Gündem

‘Babamın mezarını açın!’ Ünlü şirkette miras kavgası

KOM Mayo’nun sahibi Hasan Cansız’ın (95) 4 ay önce hayatını kaybetmesinin ardından çocukları arasında kavga çıktı. Hasan Cansız’ın oğlu Atilla Cansız (63), 13 yaşındaki üvey ablası M.’nin babasının öz çocuğu olmadığını öne sürerek soy tespiti için dava açtı. Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre, babasının mezarının açılmasını, doku ve kemik örneklerinin alınmasını talep eden Atilla Cansız, M.’nin mirasından çıkarılmasını istedi, kardeşi olmadığı belirlendi.

RAGOT’UN SÖZ KONUSU ANNESİ SPERM BAĞIŞLAMAK İÇİN KIBRIS’A GİDİYOR

KOM Mayo’nun sahibi Hasan Cansız, 23 Ağustos 2021’de 95 yaşında vefat etti. Hasan Cansız’ın vefatından sonra İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından düzenlenen mirasçılık belgesinde malı 4 parçaya bölündü. Mirasın bir kısmı Hasan Cansız’dan 41 yaş küçük olan eşi Ayşenur Cansız’a, 13 yaşındaki kızı M.’ye bir kısım ile ilk eşi Haluk Cansız ve Atilla’nın çocuklarına verildi. .Cansız. Avukatı Sibel Engin aracılığıyla İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Atilla Cansız, üvey kardeşi M.’nin babasının çocuğu olmadığını iddia etti. Atilla Cansız’ın iddiasına göre, kayınvalidesi Ayşenur Cansız, evliliğinin ilk yılında sperm bağışı tedavisi için Kıbrıs’a gitti.

Orada gördüğü tedavi sonucunda hamile kalan Ayşenur Cansız, 2008 yılında M.’yi dünyaya getirdi. Sperm bağışı tedavisinde, döllenme için kullanılan spermin elde edilmesinden itibaren birkaç saat içinde bağış işleminin yapılması gerekiyordu. Belirli bir süre içerisinde bağış işlemi tamamlanmadığı takdirde spermin etkinliği duracak ve döllenme gerçekleşmeyecektir. Bu durumda Ayşenur Cansız’ın kocasının spermini alıp Kıbrıs’a gitmesi ve bu spermi döllenme için kullanması tıbben mümkün değildi. Kanunen de yasaktı.

DNA ÖLÇERİNİ AÇIN

Üvey ağabeyi M.’nin başkasının spermiyle dünyaya geldiğini iddia eden Atilla Cansız, babasının mezarının açılmasını ve üvey ağabeyinden DNA örneği alınmasını istedi. Atilla Cansız, M.’nin kardeşi olmadığı kanıtlanırsa mirastan men edilmesini talep etti.

HATIRASINA SAYGISIZLIK

M.’ye mahkeme kararıyla yönetici olarak atanan avukat Tarık Sönmez, mahkemeye verdiği cevaben dilekçesinde şunları söyledi:

“Atilla Cansız, babasını hayattayken ‘sarhoş, kumarbaz, çapkın, psikopat, şehvet düşkünü, şizofren’ olmakla suçladı. Şimdi küçük M.’nin babasının çocuğu olmadığını iddia ediyor. Atilla Cansız, rahmetli babası Hasan Cansız’ın anısına saygısızlık etti. Atilla Cansız, 13 yıldır ispat edemediğini iddia ederek 2018 yılında sırf babasının malına konmak için velayet davası açmıştı.Ancak bu dava mahkemece reddedilmişti. mirasçı sıfatına sahip olmayan, haksız ve hukuki dayanağı olmayan davanın reddini istiyoruz.

ÖNCE YATIRIM YAPTI

Amerika Birleşik Devletleri’nde Palm Beach Atlantik Üniversitesi mezunu olan Atilla Cansız, babası Hasan Cansız’ın 2007 yılında Ayşenur Cansız ile dördüncü evliliğinin ardından mahkemeye çıkarak vesayet altına alınmasını istedi. Atilla Cansız, babasının ahlaksız olduğunu, malını kötü yönettiğini, kumarbaz ve israfçı olduğunu iddia etti. “Geleceğimi kararttılar” dedi. Atilla Cansız, babasının Sarıyer, Şişli, Kartal, Pendik, Bağcılar, Bakırköy, Küçükçekmece, Güngören, Kadıköy, Beşiktaş, Çorlu ve Çanakkale’deki gayrimenkulleri ile arabalarına, babaannesi Charah adlı teknesine tedbir kararı aldı. -hukuk Ayşenur Cansız. Ayrıca 5 yıllık banka hesaplarının da incelenmesini istedi. Sarıyer’in 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki davası, Hasan Cansız’ın akıl sağlığı raporu almasının ardından düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu