Gündem

Bakan Çavuşoğlu: 4 bin civarında vatandaşımız Afganistan’da kendi istekleriyle kaldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’da kendi istekleriyle 4 bin civarında Türk vatandaşının kaldığını ve dönmek isterlerse getirebileceklerini söyledi.Bazı işçilerimiz ve işletmelerimiz kalmak istedi. Riskleri onlara açık ve şeffaf bir şekilde anlattık. Yarın gelmek isterlerse, onları getireceğiz. Nasıl ki dünyanın dört bir yanından 100 bin vatandaşımızı salgının ilk aylarında hiç göstermeden ülkemize getirdik, Afgan vatandaşlarımız da geri dönmek isterse onları geri getireceğiz.” not alınmış.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu çeşitli ziyaretler için Eskişehir’e geldi. Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ve Emine Nur Günay ile diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Çavuşoğlu, Vali Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti. Cuma namazını Reşadiye Camii’nde kılan Çavuşoğlu, esnafın çevresini dolaşarak sohbet etti.

Sayın Bakanımız ziyaretinin ardından otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Dış politika değerlendirmesi yapan Çavuşoğlu, bu yıl Afganistan’da 570 bin kişinin yerinden edildiğini söyledi. Çatışmalar nedeniyle birçoğunun komşu ülke sınırlarında olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Afganistan’da bu yıl şimdiye kadar 570.000 yerinden edilmiş insan var. Birçoğu şu anda komşu ülkelerin sınırlarında. Çatışmalar maalesef artıyor. Bugün dünya genelinde 2 milyon insan çatışma bölgelerinde yaşıyor. Çevremizdeki birçok ülkede olduğu gibi, çatışmanın yansımalarını daha iyi anlıyoruz.” not alınmış.

‘4 BİN VATANDAŞIMIZ HALA AFGANİSTAN’DA’

Türkiye’nin Afganistan’dan çekilme sürecini anlatan Bakan Çavuşoğlu, Afganistan’da kendi istekleriyle 4 bin civarında Türk vatandaşının yaşamaya devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Çantalarımızı toplayıp Rusya, Çin, komşu ülkeler, bazı Körfez ülkeleri gibi birçok ülkenin kaldığı, birçok şirketimizin hala aktif olduğu, bu kadar çok ‘okulumuzun olduğu yerlere gitmemiz adil mi? Doğru değil. Sadece NATO ya da diğer ülkeler değil, havalimanını işletmek istedik, dönemin hükümetinin de bizden talebi vardı. Ülkenin kendisi yazılı olarak talep etti. Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinden sonra parlamentodaki süreci tam anlamıyla yürütecektik. Artık tahliyelerimizi gerçekleştirdiğimize göre, askerlerimizin yeni durumda kalmaları için bir neden yok. Katar ile hangi şartlar altında olacağından bahsediyoruz ama buradaki şartlar altında şekillenmesi gerekiyor. Orada hala yaklaşık 4.000 vatandaşımız var, bazı işçilerimiz ve şirketlerimiz kalmak istedi. Riskleri onlara açık ve şeffaf bir şekilde anlattık. Yarın gelmek isterlerse, onları getireceğiz. Nasıl ki dünyanın dört bir yanından 100 bin vatandaşımızı salgının ilk aylarında hiç göstermeden ülkemize getirdik, Afgan vatandaşlarımız da geri dönmek isterse onları geri getireceğiz. Yarın tahliyeye ihtiyaç olursa şunu söylemek isterim ki havalimanı artık tahliye uçuşları ve bazı insani yardım uçuşları var ama her şey yolunda değil. Her ülkenin gücü olduğu gibi bizim de gücümüz var. Ülkemizin gücünü hafife almayın. Askeri gücümüz de var, yumuşak gücümüz de var ama çok iyi karıştırmamız gerekiyor. “

“TÜRKİYE ŞİMDİ OYUNUN KURUCU ÜLKESİ”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin artık “oyuncu” bir ülke haline geldiğini söyledi. Türkiye’siz hiçbir platformun gerçekçi olmadığını belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Artık birçok farklı bölgede lider bir ülkeyiz. Oyun kurucu olmak önemlidir, oyunlar başkalarının kurduğu masada değil, bulunduğumuz masada kurulmalıdır. Oyunu bozmak oyun yapmak kadar önemli Doğu Akdeniz’de denediler hele bizim çıkarlarımıza göre oyunlar yapılıyorsa şimdi farklı platformlardan bahsediyorlar. Bu platformların hiçbiri geçerli değil. Türkiye’siz hiçbir platform gerçekçi değildir. Hangi projeden bahsediyorsanız onu söyleyin. Türkiye’nin işbirliği esastır. Türkiye üzerinden geçmeyen hiçbir proje gerçekçi değildir. Doğu Akdeniz ve Ege’de kurulan bu oyunları nasıl bozduğumuzu tüm dünya gördü.“dedi.

“Kırım Tatarları İLE TÜRKİYE DEVLETLERİ”

Sayın Bakanımız her zaman Kırım Tatarlarının yanında olduklarını, eylem ve konuşmalarıyla bunu gösterdiklerini söyledi. Türkiye olarak Kırım’ın ilhakını hiçbir zaman tanımadıklarını kaydeden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:Kırım dosyasında önde gelen ülkelerden biriyiz. Son Kırım konferansına katılarak Türkiye olarak söz ve eylemlerimizle Kırım Tatarlarını desteklediğimizi bir kez daha göstermiş olduk. Kırım’ın ilhakını hiçbir zaman tanımadık ve asla tanımayacağız. Kırım Tatarlarının haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. not alınmış.

Bakan Çavuşoğlu’nun sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldiği toplantı, soru-cevap şeklinde basına kapalı olarak devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu